Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

35. Rocznica Stanu Wojennego w Zespole Szkół w Szestnie

2016-12-21 12:22:44 (ost. akt: 2016-12-21 12:54:04)

Autor zdjęcia: ZS w Szestnie

"Obywatelki i Obywatele Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej" "...Zwracam się do Was jako żołnierz i jako szef rządu polskiego. Ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią. Dorobek wielu pokoleń [...] ulega ruinie." To od tych słów wszystko się zaczęło. Wyszły one z ust gen. Wojciecha Jaruzelskiego 13 grudnia 1981 roku i obwieścić miały stan wojenny, który został wprowadzony niezgodnie z konstytucją PRL.

Gen. Jaruzelski całe zdarzenie tłumaczył jako jedyne wyjście, które pozwoli uratować "ojczyznę znajdującą się nad przepaścią".
"Akcja ratownicza" polegała na jak największym kontrolowaniu Polaków. Cenzura korespondencyjna i telefoniczna, godzina milicyjna to tylko część wprowadzonych ograniczeń, które nękały mieszkańców ówczesnego PRL-u.
Doprowadziło to do wielu buntów, które niestety były krwawo tłumione. Przykładem może być sytuacja do jakiej doszło podczas manifestacji przy kopalni Wujek. Jakikolwiek przejaw wrogości wobec wprowadzonego systemu był od razu gaszony.

Te tragiczne wydarzenia upamiętnili uczniowie Zespołu Szkół w Szestnie w 35. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przygotowując rekonstrukcję zdarzeń z 1981 roku.

Rozpoczęła się ona od dokładnego przeszukania klas gimnazjalnych przez Milicję Obywatelską. Podczas potyczek z MO uczniom siły miała dodawać żywność w sklepiku szkolnym dostępna tylko i wyłącznie na kartki.
Zwieńczeniem całego dnia był apel, którego zadaniem było uświadomienie jakie karty historii ma zachowane nasza Ojczyzna.

My, uczniowie Zespołu Szkół w Szestnie mamy nadzieję, że takie wydarzenia już nigdy nie będą miały miejsca w naszym kraju. Po częściowym doświadczeniu życia mieszkańca PRL-u całkowicie zgadzamy się z tekstem piosenki "Kocham Wolność" zespołu Chłopcy z Placu Broni. Wolność jest tym,co kochamy, rozumiemy i za nic oddać nie umiemy.

ZS w Szestnie

[/i]Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

 Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Joanna Turowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. West Europa #2141194 | 88.152.*.* 22 gru 2016 10:04

    Po rocznicy stanu mamy nowy stan wojeni wprowadzoni przez pis SS.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages