Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Bądź widoczny, noś odblaski!

2016-12-21 12:45:39 (ost. akt: 2016-12-21 12:47:53)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie realizują na terenie powiatu akcję, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. W ramach tych działań funkcjonariusze wręczają pieszym i rowerzystom elementy odblaskowe oraz podkreślają jak ważne jest ich stosowanie zarówno poza terenem zabudowanym, jak i w mieście czy na wsi.

Mrągowscy policjanci realizowali wczoraj na terenie powiatu działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Głównym celem akcji było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, których niestety nic poza własnym rozsądkiem nie chroni w odróżnieniu od kierowców aut.

Policjanci rano i wieczorem, podczas kontroli drogowych przekazywali elementy odblaskowe pieszym i rowerzystom. Akcja skoncentrowana była przede wszystkim na tym, aby uświadomić niechronionym uczestnikom ruchu drogowego jak ważnym elementem ubioru są kamizelki odblaskowe.

Policjanci zwracają uwagę, że pieszy, który porusza się po ciemnej drodze bez odblasków, tak naprawdę jest niewidoczny. Kierowca zauważy taką osobę dopiero z odległości około 20 metrów, a to nie daje mu szansy na reakcję. Natomiast jeśli pieszy ma na sobie elementy odblaskowe, kierowca widzi go już z ponad 150 m. Ominięcie takiej osoby nie sprawia wówczas problemu.

Problem niewidocznych pieszych zwykle nasila się jesienią i zimą, kiedy zmierzch zapada wcześniej. Wtedy nawet w terenie zabudowanym i przy świetle lamp człowiek poruszający się wzdłuż drogi, a nawet przechodzący przez jezdnię, jeśli nie ma odblasków - jest słabo widoczny dla kierowcy.

Dlatego przypominamy, że 31 sierpnia 2014 roku wszedł w życie obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Bez odblasków będzie można się poruszać po zmierzchu jedynie po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku, bądź w strefie zamieszkania. Jednak by poprawić swoją widoczność warto mieć na sobie element odblaskowy również i w mieście.

Zachęcamy wszystkich niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z wręczanych przez policjantów odblaskowych.

KPP Mrągowo
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages