Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Jeszcze nie jest super, ale coraz lepiej

2017-01-18 13:06:12 (ost. akt: 2017-01-18 13:07:49)
Kontenery do recyklingu śmieci w Mrągowie

Kontenery do recyklingu śmieci w Mrągowie

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Mrągowo zapewnia, że dotrzyma wymagań nakładanych na gminy przez ustawę. I będzie segregowała do 50 proc. odpadów. Gorzej radzą sobie pozostałe gminy powiatu mrągowskiego. Sprawdziliśmy dlaczego.

Ustawa śmieciowa weszła weszła w życie w lipcu 2013 roku. Jej celem było i jest uporządkowanie gospodarki odpadami. Do 2020 roku recykling papieru, szkła, metali i plastiku ma osiągnąć — przypomnijmy — minimum 50 proc. Jak sobie radzi powiecie mrągowskim?
— Mieszkańcy Mrągowa z segregacją śmieci radzą sobie coraz lepiej — zapewnia Magdalena Góralczyk z Referatu Środowiska i Gospodarki Odpadami. — Do 2018 roku powinniśmy w mieście osiągnąć wymagane ustawą 50 proc. recyklingu papieru, szkła, metali i plastiku. Zbliżamy się do tego poziomu, bo w 2015 roku poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła osiągnięty przez miasto wyniósł 42,82 proc. Rok 2016 będziemy rozliczali dopiero w marcu.
Oprócz tego Mrągowo osiągnęło również wymagany wówczas poziom przekazywanych do składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji — 33,5 proc. przy dopuszczalnych 50 proc.
Trochę gorzej pod tym względem wypada gmina Mrągowo, która... — ...ma zawieszoną karę za recykling. — mówi Magdalena Góralczyk. — Niemniej należy dążyć do intensyfikacji selektywnej zbiórki odpadów poprzez edukację ekologiczną i bodźce ekonomiczne.
W Pieckach udało się osiągnąć 20,7 proc. recyklingu. — I coraz więcej ludzi deklaruje, że będzie segregować odpady — mówi Anna Glazer z urzędu gminy w Pieckach. — Uzyskanie tych wymaganych 50 proc. będzie zależało od wielu czynników.
Na początku 2016 roku wojewódzki inspektor ochrony środowiska w Olsztynie nałożył na gminę Piecki karę pieniężną za niewykonanie obowiązku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Wszystko w związku z nieosiągnięciem wymaganego w 2014 roku 50-procentowego poziomu ograniczenia przekazywanych do składowania odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. Dzięki podjętym działaniom w 2015 roku wymagany poziom został osiągnięty i wyniósł 32,4 proc.
Z kolei w Sorkwitach udało się osiągnąć 20.92 proc. poziomu recyklingu. W Mikołajkach natomiast... — Poziom recyklingu tworzyw sztucznych, metali, szkła i papieru wyniósł 43,4 proc. — informuje Barbara Kuźnicka-Rogala, inspektor ds. ochrony środowiska w Mikołajkach. — Myślę, że całkiem realne jest osiągnięcie 50 proc. w 2017 roku.
We wszystkich gminach powiatu mrągowskiego zostały już rozstrzygnięte przetargi na odbiór i transport odpadów. Duża zmiana czeka miasto i gminę Mrągowo, gdzie po raz pierwszy wygrała firma z Biskupca. I to ona przez najbliższy rok będzie odbierała odpady od mieszkańców.
W poprzednich latach w gminie Mrągowo śmieci odbierała firma ZUK Lubowidzki, która jako jedyna startowała w przetargu. Podobnie było w mieście. Tym razem w przetargu wystartowała także spółka PPHU EKO Roman i Współwłaściciele z Biskupca, która w obu przypadkach zaproponowała najniższą cenę i wygrała oba przetargi. Od 1 stycznia to właśnie ta firma rozpoczęła odbiór śmieci od mieszkańców miasta i gminy.
W gminie Mikołajki przetarg został już rozstrzygnięty w październiku. Wygrała spółka Koma z Ełku, która zaoferowała niższą cenę niż Zakład Usług Komunalnych w Mikołajkach. Z kolei za wywóz odpadów w gminach Piecki i Sorkwity od 1 stycznia odpowiada mrągowski oddział Remondisu.
pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. uuuuuu #2162458 | 37.7.*.* 18 sty 2017 17:20

  no to pogrzeby u Lubowidzkiego zdrożeją drakońsko... z czegoś trzeba sałate ciągnąć...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages