Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Radni i kurator zdecydują, jaki ustrój szkolny będzie miało Mrągowo

2017-01-24 17:43:24 (ost. akt: 2017-01-26 10:14:22)
Gimnazjum nr 2 w Mrągowie

Gimnazjum nr 2 w Mrągowie

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Dziś o godzinie 15 odbędzie się w Mrągowie ważna sesja Rady Miejskiej. Ważna przede wszystkim w kontekście zbliżającej się reformy edukacji. Po decyzji radnych głos wiążący w tej sprawie będzie miał kurator oświaty.

Przedmiotem obrad radnych na dzisiejszej sesji Rady Miasta będzie między innymi projekt uchwały, która ma dostosować sieć szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Ostatnio na łamach „Kuriera Mrągowskiego” pisaliśmy o zakładanych zmianach w oświacie w powiecie mrągowskim.
— Odbywały się spotkania z dyrektorami szkół, na których szczegółowo była dyskutowana ta kwestia. Do wyjaśnienia została jeszcze sprawa gimnazjum przy OHP — mówi Otolia Siemieniec, burmistrz Mrągowa.
Według projektu uchwały, plan wdrożenia reformy edukacji w mieście zakłada płynne przejście z obecnego systemu sześcioletnich szkół podstawowych oraz trzyletnich gimnazjów do systemu ośmioletnich szkół podstawowych. W okresie przejściowym uczniom klas gimnazjalnych zostanie zapewnione kształcenie w tych samych budynkach szkolnych.
W efekcie dwie ośmioletnie szkoły podstawowe będą funkcjonowały w tych samych obiektach, które obecnie są siedzibami zespół szkół nr 1 i 4.
Mają się natomiast zmienić obwody szkół. Wyjątkiem jest ul. Wojska Polskiego, która zostanie włączona do obwodu Szkoły Podstawowej nr 1. To efekt jej lokalizacji oraz próśb rodziców uczniów.
Wiążąca dla projektu uchwały, który w czwartek (26 stycznia) zaakceptują mrągowscy radni, będzie decyzja kuratora oświaty. Uzyskanie jego pozytywnej opinii pozwoli ostatecznie na przyjęcie przez Radę Miejską w Mrągowie uchwały zmieniającej ustrój szkolny w Mrągowie.
Do tematu wrócimy za tydzień, w kolejnym wydaniu „Kuriera Mrągowskiego”. Na bieżąco poinformujemy o sprawie na naszej stronie mragowo.wm.pl.
pj

O nadchodzącej reformie edukacji pisaliśmy w poprzednim wydaniu „Kuriera Mrągowskiego":
— Rozmowy z dyrektorami szkół prowadzimy już od listopada — wyjaśnia Anna Jakubowicz. — Trzeba wszystko poustalać. Na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby przewidzieć, jak ta reforma będzie przebiegała. Będziemy musieli się po prostu dostosować.
W dwóch mrągowskich gimnazjach uczy 71 nauczycieli. Minister edukacji Anna Zalewska zapewniała wielokrotnie, że ta grupa zawodowa pracy na pewno nie straci. Już wiadomo, że tej obietnicy w całej Polsce nie da się spełnić. A w Mrągowie?
— Na razie zwolnień nie przewidujemy — odpowiada Anna Jakubowicz. — Budynki też nie zostaną puste, bo po prostu będą w nich szkoły podstawowe.
W mrągowskich gimnazjach uczy się 662 uczniów.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages