Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Zimowe Ptakoliczenie 2017

2017-02-03 13:11:48 (ost. akt: 2017-02-03 13:19:05)
Młodym ornitologom nie przeszkodził nawet mróz

Młodym ornitologom nie przeszkodził nawet mróz

Autor zdjęcia: sp 1 mrągowo

Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 1 w Mrągowie został zorganizowany spacer ornitologiczny mający na celu obserwacje i liczenie ptaków przebywających podczas zimy w naszym mieście.

Jest to akcja wynikająca ze współpracy z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, które na podstawie wyników obserwacji przygotowuje zestawienie ptaków najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach.

Od 7 lat na pierwszym miejscu notowana jest krzyżówka. W 2016 r. na drugim miejscu znalazł się gawron, a na trzecim – wróbel. Coroczne obserwacje umożliwiają także zauważenie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie.


W szkolnym, dwugodzinnym spacerze udział wzięło dziesięcioro chętnych dzieci z klas IV-VI, które nie zważając na mróz zjawiły się w szkole w czasie, gdy ich rówieśnicy korzystali z wolnego czasu.


Trasa spaceru przebiegała wokół osiedla Grunwaldzkiego - ulicą Nadbrzeżną nad jeziorem Czos, wzdłuż ulicy Łąkowej, Dziękczynnej, Wojska Polskiego i Kopernika.

Na osiedlu i nad jeziorem młodzi ornitolodzy przez lornetki wypatrzyli głównie stadka wróbli, sikorek bogatek i kawek. Pojedynczo przemieszczały się sroki, które siadały najczęściej na gałęziach wysokich drzew.

Na kanale wzdłuż ul. Łąkowej na dzieci czekała prawdziwa „ornitologiczna uczta obserwacyjna” – zgromadziło się tam ponad 160 kaczek krzyżówek, które korzystały z faktu, że jest on niezamarznięty nawet przy ujemnych temperaturach utrzymujących się już od kilku tygodni.

W tym miejscu dzieci liczyły również kawki, które całymi stadami wzbijały się co chwila w powietrze.
Na zakończenie tej terenowej wyprawy na wszystkich czekała nie byle jaka nagroda - przy skrzyżowaniu ulicy Wojska Polskiego z Kopernika, na drzewie głogu siedziały dwa piękne kwiczoły, które nie zważały na dziesiątki przechodzących ludzi i setki przejeżdżających samochodów.

I choć uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia 2017 nie zaobserwowali gila, którego sylwetka jest logo tegorocznej akcji, nasz szkolny spacer ornitologiczny zaliczony został do bardzo udanych!

Wolontariuszki OTOP
Ewa Laska i Mariola Masak

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages