Niedziela, 24 czerwca 2018. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Saperzy z policjantami edukują na temat niewybuchów

2017-02-09 20:41:27 (ost. akt: 2017-02-09 20:46:08)
Edukacja o niebezpieczeństwach związanych z niewybuchami

Edukacja o niebezpieczeństwach związanych z niewybuchami

Autor zdjęcia: Archiwum KWP Olsztyn

Mrągowscy policjanci wraz z żołnierzami Patrolu Rozminowania nr 12 w Orzyszu odwiedzili szkoły w Marcinkowie i Mikołajkach. Przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami.

Podczas niecodziennego spotkania profilaktyczno-edukacyjnego z policjantami i saperami uczniowie szkół z Marcinkowa i Mikołajek poznali zawód sapera oraz sprzęt wykorzystywany przez nich w służbie. 
Ponadto saperzy w czasie spotkania przestrzegli uczniów przed niebezpieczeństwem pozostawionym po wojnach oraz sposobem działania w momencie wykrycia takiego niebezpiecznego obiektu. Omówili zasady postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Opowiedzieli także kilka ciekawostek związanych z ich ekscytującym, a zarazem niebezpiecznym zawodem. 
Przypominamy! 
Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę. 
Przypominamy, że pomimo upływu blisko 72 lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane są najczęściej podczas prac polowych lub robót ziemnych na terenie całego kraju, są one nadal bardzo niebezpieczne.  
Często są zardzewiałe i skorodowane. Wybuch może nastąpić w każdej chwili. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu!  

UWAGA !!!
W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Następnie neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce. 
Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający "pocisk" pamiętaj: 
- nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego, 
- jeśli jest wykopany - nie zakopuj go ponownie, 
- natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość, 
- powiadom Policję! Pozostawienie niewybuchu to niebezpieczeństwo dla innych!

KWP Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages