Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Przyszedł czas na wypłatę trzynastek

2017-02-10 15:59:36 (ost. akt: 2017-02-10 16:04:09)
Czy trzynastki znacząco obciążają budżet?

Czy trzynastki znacząco obciążają budżet?

Autor zdjęcia: archiwum

Pierwsze miesiące roku kalendarzowego to tradycyjnie czas wypłaty tzw. trzynastek w budżetówce. Na dodatkowe wynagrodzenie mogą liczyć m.in. nauczyciele i urzędnicy. W powiecie mrągowskim najwięcej pieniędzy wydadzą Mikołajki.

Żeby dostać trzynastkę, pracownik musi przepracować cały rok kalendarzowy. W przypadku przepracowania tylko połowy rok trzynastka ustalana jest proporcjonalnie. Wciąż pojawiają się jednak głosy, że to dodatkowe wynagrodzenie pochłania sporą część budżetów gmin i budżetu państwa. Według szacunków, to kilka miliardów złotych rocznie.

Sprawdziliśmy, jak to wygląda w powiecie mrągowskim. Tu najwięcej pieniędzy na wypłaty tych świadczeń potrzeba w Mikołajkach.

— W budżecie naszej gminy na dodatkowe wynagrodzenie roczne zabezpieczono 696 tys. 95 zł — mówi Krystyna Krom, skarbnik gminy Mikołajki. — Jest to kwota zabezpieczająca dodatkowe wynagrodzenia roczne pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, oświaty oraz urzędu gminy. Podstawą wypłaty tzw. trzynastki jest Ustawa z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej — wyjaśnia skarbnik.

Z kolei w Sorkwitach potrzeba nieco ponad połowę kwoty z Mikołajek, bo 376 tys. 813 zł. — Z tego 258 tys. 500 zł stanowią wydatki na samą oświatę, a ok. 82 tys. zł to pieniądze dla pracowników urzędu — mówi Anna Łuciuk, skarbnik gminy Sorkwity. I dodaje, że... — Środki na te wynagrodzenia należy w budżecie zabezpieczyć obowiązkowo. Dla nauczycieli są one przekazywane w subwencji oświatowej, natomiast dla pozostałych pracowników wypłacane są ze środków własnych budżetu gminy. Oczywiście odlicza się tutaj wszystkie zwolnienia i urlopy — dodaje.

— Na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2017 r. łącznie wydamy 327 tys. 619 zł — informuje Ewelina Świder, zastępca skarbnika Urzędu Miejskiego w Mrągowie.
Najwięcej na jednostki oświatowe, które... — Pochłoną 1 milion 112 tys. zł —precyzuje welina Świder. — Natomiast Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mrągowie na wypłatę trzynastek otrzyma 199 tys. 389 zł. Łącznie będzie to 1 milion 639 tys. zł.
W Pieckach, jak informuje wójt Agnieszka Kurczewska, na dodatkowe wynagrodzenie zabezpieczono ok. 109 tys. zł dla samych pracowników urzędu gminy.

Z kolei w gminie Mrągowo na wypłaty trzynastek w budżecie zarezerwowano 519 tys. 256 zł. — Z tego 320 tys. to pieniądze na oświatę — informuje Danuta Małkowska z Urzędu Gminy w Mrągowie. — Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej to wydatek 58 tys. 604 zł. W Urzędzie Gminy trzynastki to koszt 140 tys. 602 zł.

A kiedy pracownik nie ma co liczyć na trzynastkę? Wystarczy, że nie usprawiedliwi nieobecności w pracy powyżej 2 dni, zostanie zwolniony dyscyplinarnie, wydalony z pracy lub ze służby, nadużyje alkoholu lub przyjdzie do pracy pijany.
pj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zmarszczony fred #2178965 | 83.9.*.* 10 lut 2017 17:00

  to żadne 13-ski to podziękowania dla znajomych królika za wierność,a swoją drogą to szczyt k....stwa czym wyróżniły się mikołajki w porównaniu z kilka razy większym Mrągowem.Mierny bierny ale wierny tow jakubek

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. MIRA #2178936 | 151.248.*.* 10 lut 2017 16:30

   To szok kraj zadłużony a oni płacą sobie 13 pensje .Nagrody powinny być wypłacone za zysk a nie trwanie przy korycie.A kto za to zapłaci oczywiście podatnicy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages