środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Nie boją się, że wypadną z sieci

2017-03-04 12:09:12 (ost. akt: 2017-03-04 12:10:10)
Szpital w Mrągowie im. Michała Kajki

Szpital w Mrągowie im. Michała Kajki

Reforma służby zdrowia była jedną z kluczowych obietnic PiS w kampanii wyborczej. Rząd przyjął już projekt ustawy ustanawiający sieć szpitali. Mrągowska placówka najwyraźniej nie ma się czego bać. Teraz bardziej zajmuje ją budowa przyszpitalnego lądowiska.

Ustawa autorstwa ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zakłada utworzenie „systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej” (tzw. system PSZ). Potocznie nazywa się go siecią szpitali.

A ta sieć jest niezwykle ważna, bo zakwalifikowanym do niej placówkom gwarantuje otrzymywanie ryczałtu na leczenie przez cztery lata.

Z tego powodu niektóre szpitale wpadły w panikę, a Ministerstwo Zdrowia zalała fala pytań wątpliwości. Zwłaszcza że na listach zabrakło kilkuset placówek w całej Polsce. Szacuje się, że jest ich około 400.
Na szczęście mrągowska placówka nie ma się czego obawiać. Przede wszystkim dlatego, że...

— Jesteśmy jedynym szpitalem w powiecie — uzasadnia Magdalena Lewkowicz, wicestarosta mrągowski (organem prowadzącym szpitala jest starostwo — red.). — Największy problem będą miały placówki w powiatach, gdzie jest ich kilka. Poza tym mamy u nas Szpitalny Oddział Ratunkowy i dwuletnią umowę z NFZ. A to kwalifikuje nas do sieci. Poza tym całkiem niedawno był u nas wojewoda Artur Chojecki. Zapewnił, że szpitalowi nic nie grozi.

Spokój deklaruje też Anna Berak-Mosiej, dyrektorka ds. lecznictwa w mrągowskim szpitalu. — Mamy cztery oddziały i SOR, więc jesteśmy spokojni. Widzieliśmy też wstępną listę sieci i jesteśmy na niej.
Teraz starostwo i szpital przygotowują się do kolejnego wyzwania: budowy lądowiska. — Musi ono powstać ze względu na SOR, bo taki jest wymóg — wyjaśnia Anna Berak-Mosiej.

A pieniądze na tę inwestycję? — Dostaniemy je ze starostwa. Projekt już mamy — odpowiada Berak-Mosiej. — Lądowisko prawdopodobnie przyjmie pierwszy helikopter w 2021 roku.

Ale na mówienie o dokładniej dacie jest jeszcze za wcześnie.

— Dopiero złożyliśmy wniosek — mówi Magdalena Lewkowicz. — Ale środki na budowę drogi dojazdowej są już zapewnione. Trzymamy kciuki, bo to lądowisko jest bardzo potrzebne naszemu SOR-owi. W przypadku leczenia specjalistycznego często trzeba przetransportować pacjenta do innego szpitala. Lądowisko poprawi też usługi szpitala.
Do tej pory helikopter lądował na placu przy jednej z lokalnych firm.

pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pacjent #2197190 | 83.6.*.* 8 mar 2017 09:07

  Jeżeli sieć szpitali ma wyglądać tak jak szpital w Mrągowie to w końcu zrozumiałem o co chodzi w tej reformie.ZUS się wzbogaci bo nie będzie musiał płacić emerytur.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. aga #2195860 | 159.205.*.* 6 mar 2017 08:32

  SOR jest ok!! Ale szpital?? jest tam w ogóle komu leczyć? o nie, nie już od bardzo dawna ludzie wiedzą, że lepiej od razu do Biskupca jechać. z przykrością trzeba stwierdzić, że dobra passa tego szpitala minęła wieki temu. Teraz bardzo często pacjęci wchodzą tam o własnych siłach a wyjeżdżają na wózkach lub w najgorszym przypadku na Polska Wieś.....taka jest prawda.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. X files #2195076 | 176.221.*.* 4 mar 2017 20:20

  Ladowisko za 4 lata !? 4 lata temu juz mialo byc!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. niestety . #2195001 | 188.146.*.* 4 mar 2017 18:32

  zdrowie sie ne liczy ...ale kasiora ....i władza kasiory

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. fred #2194983 | 151.248.*.* 4 mar 2017 17:55

  To jest zmowa przesuwają operacje aby przyjąć nowych dla kaski NFZ wreszcie sprawdzi

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages