Czwartek, 26 kwietnia 2018. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Czas w skrzyni

2017-03-19 15:29:29 (ost. akt: 2017-03-19 15:32:03)
Mrągowska skrzynia czasu

Mrągowska skrzynia czasu

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Mieszkańcy Mrągowa będą mogli złożyć swoje wspomnienia w drewnianej skrzyni, która w przyszłym roku ma zostać zakopana na 50 lat. To część nowego projektu „Mrągowska Skrzynia Czasu”, który ma uczcić 670-lecie miasta.

Pomysłodawczyniami projektu są członkinie mrągowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku — Halina Borowska i Halina Sawicka. Idea narodziła się dwa lata temu, gdy obie panie przebywały w sanatorium w Łebie.

— Bardzo nam się ten pomysł spodobał. Łebska Skrzynia Czasu została zakopana na 100 lat w 2004 roku. Aż 1000 osób złożyło do skrzyni teczki ze swoimi wspomnieniami i pamiątkami. Chciałyśmy to przenieść na nasz mrągowski grunt — powiedziała Halina Borowska.

W 2016 roku inicjatywa została zgłoszona do mrągowskiego budżetu obywatelskiego.

— Nasz pomysł nie został wtedy niestety doceniony. Zdobyłyśmy tylko 35 głosów mieszkańców. Pomysł, jak widać, jednak nie został zapomniany — cieszy się Halina Sawicka.

Ostatecznie organizatorem przedsięwzięcia został Urząd Miejski w Mrągowie. Miasto ma ufundować skrzynię oraz wyznaczyć konkretne miejsce, w którym zostanie złożona (ma być zakopana w parku Lotników Polskich).

Realizacją projektu zajęło się Muzeum w Mrągowie (ul. Ratuszowa 5) oraz Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej (CKiT, ul. Warszawska 26). W ich siedzibach będzie można zasięgnąć wszelkich informacji oraz złożyć swoje wspomnienia w specjalnych teczkach.

Do akcji może przyłączyć się każdy mieszkaniec Mrągowa, urząd lub firma. Jedynym warunkiem jest to, żeby wszelkie materiały zmieściły się w teczce.

— Interesuje nas tak naprawdę wszystko. Liczymy na inwencję ludzi. Zastrzegamy sobie jednak prawo do wglądu. Wszelkie treści obraźliwe będą usuwane. Tak samo jak przedmioty, których składać nie można, np. produkty żywnościowe z datą ważności. Nie będziemy jednak w żaden sposób ingerować w treść materiałów — zapewnia Dariusz Żyłowski, kierownik muzeum.

— Mamy nadzieję, że akcja zintegruje wszystkich mieszkańców Mrągowa. To może być w przyszłości bezcenne źródło informacji o naszych czasach. Bardzo zachęcamy do wzięcia udziału w tym projekcie. Sam na pewno przygotuję również prywatną teczkę — dodaje Robert Wróbel, kierownik MCIT.

Materiały będzie można przynosić przez około rok. Oficjalny termin zakopania skrzyni czasu nie został jeszcze podany. Wiadomo jedynie, że odbędzie się to w 2018 roku, kiedy Mrągowo będzie obchodziło 670-lecie swojego istnienia.

— Wydaje nam się, że to dużo czasu. W rzeczywistości jest to jednak złudne. Warto przemyśleć, co chcemy po sobie zostawić dla potomności. Nie zwlekajmy jednak z przyjściem do ostatniej chwili — apeluje Dariusz Żyłowski.

„Kurier Mrągowski” na pewno dołączy do tej szczytnej akcji. To, co zamierzamy złożyć do Mrągowskiej Skrzyni Czasu, niech jednak przynajmniej na razie pozostanie tajemnicą. Zachęcamy jednak do udziału w tym przedsięwzięciu. Z pewnością jeszcze w tym roku wrócimy do tematu i poinformujemy o postępach w realizacji projektu.

mk

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Jadwiga #2205165 | 37.7.*.* 20 mar 2017 10:27

    na ten śfietny pomysł mam śfietny pomysł - włoże taką płaską salami z biedronki. Zmiesci sie w teczce, a datę ważności odkleję.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages