środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Festiwal nauki w przedszkolu Stokrotka

2017-03-22 19:08:58 (ost. akt: 2017-03-22 19:31:02)
Festiwal nauki w przedszkolu Stokrotka

Festiwal nauki w przedszkolu Stokrotka

Autor zdjęcia: przedszkole Stokrotka

„Mały naukowiec”- pod takim hasłem dzieci z Przedszkola Publicznego Nr 1 „Stokrotka” w minionym tygodniu (14 marca) zgłębiały tajniki wiedzy w dziedzinie fizyki i chemii.

Nasze przedszkole co roku organizuje festiwal nauki, dając dziecku okazję do odkrywania i zgłębiania fascynującego świata przyrody i techniki.

Ciekawość świata u dzieci jest rzeczą naturalną. By była ona jednak zaspokojona, należy dziecięcą aktywność poznawczą stymulować i ukierunkowywać. Dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzuje naturalna ciekawość tego co je otacza. Najlepszym sposobem zaspokojenia tej ciekawości są twórcze zabawy o charakterze badawczym, doświadczenia i eksperymenty.

Podstawa programowa wychowania przedszkolnego uwzględnia treści i zagadnienia związane z przyrodą nieożywioną i dziecięcymi eksperymentami w dziedzinie techniki. Przedszkolaki uczestnicząc w tego typu działaniach pogłębiają swoją wiedzę w zakresie przyrody ożywionej, nieożywionej i w obszarze edukacji technicznej.

Podejmują liczne próby formułowania problemów, dokonują wnikliwych analiz postawionego problemu, podejmują próby formułowania wniosków, uczą się dostrzegania i formułowania zależności pomiędzy przyczynami, a skutkami zdarzeń.

Taki też jest cel organizowanego w naszym przedszkolu od kilku lat festiwalu nauki, w którym uczestniczą dzieci pięcio- i sześcioletnie.

W tym roku w realizację przedsięwzięcia zaangażowaliśmy rodziców. Ku naszej uciesze chętnych do pomocy było wielu. Z pełnym profesjonalizmem przygotowali i przeprowadzili szereg zabaw badawczych i eksperymentów, angażując dzieci do zabawy w „małych naukowców”. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem obserwowały oraz samodzielnie pod kierunkiem dorosłych wykonywały doświadczenia i eksperymenty.

„Pienisty potwór, znikająca woda, wybuchający wulkan i startująca rakieta” — to tylko niektóre z przeprowadzonych doświadczeń i eksperymentów, które pozwoliły przedszkolakom rozwijać zainteresowania poznawcze, a przede wszystkim dostarczyły dużo radości i satysfakcji z uczestnictwa. Celem zabaw badawczych było także pobudzanie dziecka do myślenia, poszukiwania, działania, wyjaśniania i stawiania wniosków.

Mamy nadzieję, że wiedza, umiejętności oraz przeżycia zdobyte podczas Festiwalu nauki staną się dla dzieci inspiracją i pomostem do wiedzy zdobywanej w kolejnych latach edukacji. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznego festiwalu wiedzy.

„Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż - a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!"
Konfucjusz

Teresa Bączek nauczycielka Przedszkola Publicznego
Nr 1 „Stokrotka” w Mrągowie,
organizator tegorocznego festiwalu nauki
 

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages