środa, 20 czerwca 2018. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Całe Mrągowo czyta dzieciom

2017-04-04 17:14:41 (ost. akt: 2017-04-04 17:25:23)
Dzieci się nie nudziły!

Dzieci się nie nudziły!

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Oddział dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Mrągowie od początku bierze udział w kampanii społecznej „Cała Polska Czyta Dzieciom”, która rozpoczęła się w 2001 roku.

W środę (29.03) o godz. 9.30 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie spotkały się wszystkie grupy początkujące z mrągowskich przedszkoli, aby wspólnie wysłuchać bajkę czytaną przez dorosłych. Zjawiło się ponad 300 nowych, młodych czytelników.

— W ramach akcji dzieci z mrągowskich przedszkoli przychodzą do biblioteki by wypożyczać, wymieniać się i czytać książki. Dwa razy w roku organizujemy przedstawienia z głośnym czytaniem i inscenizacją artystyczną. Te spotkania to również doskonała okazja, by dzieci integrowały się z seniorami — mówi Irena Grochla z Oddziału dla dzieci Biblioteki Miejskiej w Mrągowie.

W poprzednich latach do czytania byli już zapraszani m.in. rodzice, burmistrz Mrągowa, dyrektora MOPS-u czy strażacy. W tym roku do akcji włączyły się Ewa Pietrzak z Nadleśnictwa w Mrągowie oraz Joanna Dawidczyk z Komendy Powiatowej Policji. Panie wspólnie przeczytały opowiadanie pt. "Skrzat nie śpi", autorstwa Astrid Lindgren. Wybór czytanej opowieści nie były przypadkowy. Organizatorzy chcieli w ten sposób uhonorować autorkę, która zmarła 15 lat temu.

Następnie została zaprezentowana inscenizacja pt. "Szewczyk Dratewka" Janiny Porazińskiej. Inicjatorem przedstawienia jest Anna Sokołowska wraz z grupą teatralną „Nasz Dom”, która jak co roku silnie wspiera akcje. Maluchy wprost nie mogły usiedzieć na miejscach, tak były zafascynowane tym, co działo się na scenie. Wszystkie wychylały się z miejsc, by jak najlepiej widzieć przedstawienie. Warto podkreślić, że grupa, która działa przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, zawsze własnoręcznie szyje swoje stroje oraz projektuje scenografie.

Przedszkolaki z grup „0” mniej więcej co dwa tygodnie przychodzą do biblioteki i wypożyczają dla siebie książki. Po roku takiej akcji, gdy dzieci w pełni zaznajomią się z użytkowaniem biblioteki, w czerwcu następuje pasowanie ich na prawdziwych czytelników. Następnie, już od września, dzieci przychodzą same, często z rodzicami, co również propaguje czytelnictwo wśród dorosłych.

mkPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages