Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Spokojnie, to dopiero wstępny nabór

2017-06-18 18:04:31 (ost. akt: 2017-06-18 18:06:26)
ZSZ w Mrągowie

ZSZ w Mrągowie

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W wielu miejscach zapowiada się klęska nowo tworzonych szkół branżowych, które od września zastąpią zawodówki. W powiecie mrągowskim tylko jedna stanie się szkołą branżową. Miejsc dla uczniów jest sporo. Zainteresowanych trochę mniej.

Pierwsza rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych zakończyła się 9 czerwca. W Zespole Szkół Zawodowych w Mrągowie nie wszystkie klasy są udało się zapełnić, ale paniki wśród dyrektorów na razie nie ma.

— Jest jeszcze za wcześnie, aby cokolwiek wyrokować — przekonuje Paweł Długoborski, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie. — Czekamy na koniec roku szkolnego, bo część gimnazjalistów jeszcze nawet nie zalogowała się w systemie. Mają na to czas, dlatego ten pierwszy nabór jest bardziej orientacyjny.
Do ZSZ nabór odbywa się drogą elektroniczną. Wielu gimnazjalistów loguje się do systemu, deklarując chęć nauki w szkołach np. w Olsztynie i Mrągowie. Ostatecznie i tak najważniejsze jest przyniesienie dokumentów do wybranej przez siebie placówki.

— Wiemy, jakie jest zapotrzebowanie, współpracujemy z OHP i pracodawcami, mamy atrakcyjne praktyki i to właśnie zachęca uczniów do przyjścia do nas — zachwala swoją szkołę Paweł Długoborski. — Pracodawcy zgłosili zapotrzebowanie na ponad 70 miejsc i nie ukrywam, że liczą na większe zainteresowanie szkołami zawodowymi. A warto skorzystać z takiej okazji, bo — oprócz kształcenia fachowców — organizujemy również kursy na prawo jazdy, prowadzenie wózków widłowych czy obsługę kasy fiskalnej. Wielu pracowników przejdzie teraz na emerytury, więc rynek będzie potrzebował młodych ludzi, którzy u nas mogą liczyć na dobre warunki kształcenia. Szczególnie liczymy na utworzenie klasy kształcącej techników przetwórstwa mleczarskiego. Na razie jest 11 chętnych, ale jesteśmy spokojni o to, że klasa powstanie — przekonuje Długoborski. — Ciągle zgłaszają się osoby z zapytaniem o miejsca. Potrzebujemy minimum 15 osób.

Statystyki są jednak nieco bardziej optymistyczne dla liceów. Jak informuje nas Paweł Romaniuk z Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Mrągowie, jako szkołę pierwszego wyboru liceum ogólnokształcące wskazało 111 uczniów. Z kolei Zespół Szkół Zawodowych, czyli nową szkołę branżową, sztandarowy projekt minister edukacji Anna Zalewskiej, wybrało 47 uczniów. Tutaj największym zainteresowaniem cieszy się klasa kształcąca mechaników pojazdów samochodowych (29 osób). Pozostałe 18 osób wyraziło chęć nauki w klasie dwuzawodowej (kucharz-sprzedawca).

Z kolei do Technikum nr 2 chce się wybrać 68 osób, ale do Technikum nr 1 już 137. W przypadku tego pierwszego 24 osoby chcą się kształcić na techników informatyków. Technikiem organizacji reklamy chce zostać niewiele mniej, bo 20 uczniów. 13 osób wyraziło chęć kształcenia w zawodzie technika pojazdów samochodowych.

Jeśli chodzi o Zespół Szkół nr 2 w Mrągowie i działające tam Technikum nr 1, to największym zainteresowaniem cieszy się technik żywienia i usług gastronomicznych. Do klasy zgłosiło się 33 chętnych. Klasą kształcącą techników logistyków zainteresowanych jest 32 uczniów. Technikiem obsługi turystycznej chce zostać 25 gimnazjalistów, a technikiem hotelarstwa 24. Z kolei zawodem technika ekonomisty jest zainteresowanych 23 uczniów.

— Dane nie są dla nas złe — komentuje te wyniki Paweł Długoborski. — Czekamy na dokumenty i na koniec czerwca, gdy uczniowie zaczną się logować do systemu i w pełni interesować rekrutacją.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2269985 | 195.136.*.* 20 cze 2017 23:52

  A gdzie szkoła ma zatrudnionego nauczyciela- instruktora nauki jazdy? I zaplecze merytoryczno dydaktyczne ? o samochodzie zsz L nie wspomnę?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lol #2268783 | 89.231.*.* 19 cze 2017 11:37

  I gdzie tu "klęska" ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages