Nauczyciele też się uczą - mrągowska kadra na zagranicznych stażach

2017-08-18 15:07:13(ost. akt: 2017-08-18 15:50:46)

Autor zdjęcia: Katarzyna Krawczyk

W 2016 roku Starostwo Powiatowe w Mrągowie złożyło do programu Erasmus+ wniosek o dofinansowanie staży zawodowych nauczycieli przedmiotów zawodowych i nauczyciele języka angielskiego zawodowego.
Wniosek „Nauczyciele też się uczą! – kształcenie zawodowe na przykładzie hiszpańskim i portugalskim”, złożony przez Samodzielny Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Placówek Oświatowych w Mrągowie, został bardzo dobrze oceniony i otrzymał dofinansowanie w kwocie 41 232 euro.
Projekt rozpoczął się 1 października 2016 r. i potrwa do 30 września 2018 r. W ramach projektu 4 grupy 6-osobowe wyjadą na 2-tygodniowe staże zawodowe do Hiszpanii i Portugali. Będą to nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie. Przed wyjazdem nauczyciele uczęszczają także na kursy językowe.

W ramach Programu Erasmus+ na zagraniczne staże nie wyjeżdżają tylko uczniowie, ale również i nauczyciele z mrągowskich szkół zawodowych. W ramach realizacji projektu „Nauczyciele też się uczą! – kształcenie zawodowe na przykładzie hiszpańskim i portugalskim”, pierwsza grupa nauczycieli przebywała w ferie zimowe na 2-tygodniowych stażach w hiszpańskiej Granadzie. Druga grupa nauczycieli przebywała od 2 do 14 sierpnia 2017 r. na takich stażach w Portugalskim Barcelos.

Relację z pobytu w Portugalii przygotowała uczestniczka wyjazdu Katarzyna Krawczyk, nauczycielka w Zespole Szkół nr 2 w Mrągowie.

Jak mówi stare, polskie przysłowie: wszystko, co dobre, szybko się kończy! Przygoda "Kierunek Portugalia" w formie Job Shadowing, też się skończyła. Sześcioosobowa grupa mrągowskich nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych wyruszyła 1 sierpnia 2017 roku na podbój Portugalii oraz zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Grupa była nietypowa, bo międzyszkolna, w jej skład weszło po 3 nauczycieli przedmiotów zawodowych z Zespołu Szkół nr 2 i Zespołu Szkół Zawodowych w Mrągowie. Grupa nauczycieli od 2 do 14 sierpnia 2017 roku odbywała 2- tygodniowy staż zawodowy u portugalskich pracodawców w branży turystycznej, gastronomicznej, mechanicznej i logistycznej.

Nauczyciele przebywali w Apulii (dystrykt Braga) jest to miasteczko rybackie w północno-zachodniej Portugalii, położone nad Oceanem Atlantyckim- słynące z wydmowych plaż i urokliwych zabytkowych młynów. Partnerem projektu ze strony portugalskiej było stowarzyszenie Intercultural Association Mobility Friends Portugal, którego prezesem jest Nuno Varajao Barbosa.

Mrągowscy stażyści zdobywali doświadczenie zawodowe z zakresu branży turystycznej, gastronomicznej, mechanicznej i logistycznej na podstawie działalności przedsiębiorstw funkcjonujących na portugalskim rynku. W ramach Job Shadowing aktualizowali swoją wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie nowych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych stosowanych w portugalskich firmach. Celem wyjazdu było również nawiązanie współpracy z firmami zagranicznymi w sferze kształcenia zawodowego młodzieży mrągowskich szkół, zdobycie nowych pomocy dydaktycznych i aktualizacja posiadanej wiedzy teoretycznej.

Ważnym elementem wyjazdu był realizowany program kulturowy w formie wycieczek krajoznawczych. Grupa zwiedziła: Porto- miasto, które pracuje, Ponte de Lima, Viana de Castello- trzeci najpiękniejszy widok wg National Geographic, Guimaraes- pierwszą stolicę Portugalii, Bom Jesus- drugie po Fatimie miejsce kultu religijnego Portugalczyków, Bragę- miasto, które się modli, Fatimę oraz obecną stolicę Portugalii- Lisbonę uznawaną za miasto, które się bawi. Nauczyciele mogli również wielokrotnie podziwiać Ocean Atlantycki w Apulii, Esposende, Fao, resorcie Ofir i podregionie Minho-Lima.

Job Shadowing w ramach programu Erasmus+ był z pewnością nie tylko cennym doświadczeniem zawodowym, ale także wspaniałą przygodą z kulturą tego kraju. Dla nauczycieli 2-tygodniowy staż zawodowy w Portugalii był świetną szkołą życia zarówno tego zawodowego, jak i emocjonalnego. Nauczyciele znakomicie odnaleźli się w nowej rzeczywistości i potrafili w profesjonalny sposób wykonywać powierzone im zadania branżowe. Stażyści wywarli fantastyczne wrażenie na pracodawcach szybkością działania i posiadaną ogromną wiedzą zawodową. Należy nadal kontynuować kształcenie zawodowe nauczycieli w takiej formie w ramach współpracy międzynarodowej i naśladować zawodowe działania na przykładzie firm międzynarodowych.

Katarzyna Krawczyk/Starostwo Powiatowe


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5