Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Konflikt w mrągowskiej sportówce

2017-08-22 11:00:00 (ost. akt: 2017-08-22 11:53:35)

Autor zdjęcia: Cezary Krywiczanin

W poniedziałek, 21 sierpnia odbył się protest nauczycieli pod budynkiem Zespołu Oświatowo - Sportowego "Baza" w Mrągowie

Protestujący zarzucają odchodzącej dyrektor Reginie Tołkowicz działanie na niekorzyść szkoły, między innymi poprzez zachęcanie rodziców, by wycofywali podania swoich dzieci do I klasy liceum oraz podpisywanie umów z nauczycielami według niejasnych zasad. Wśród zarzutów przewijają się także walki personalne, konflikt z Klubem Sportowym Baza Mrągowo, bezpodstawne wykreślenie z arkusza organizacyjnego klasy olimpijskiej oraz niejasne zasady zatrudniania trenerów spoza placówki, działających na korzyść własnych klubów.
Protestujący podkreślali jak ważna jest dla nich przyszłość szkoły i jej sprawne funkcjonowanie: - Mamy dużo pomysłów i chcemy działać, ale Starostwo nie jest nam przychylne. Faworyzowane są inne mrągowskie szkoły średnie, a szkoła mistrzostwa sportowego, wychowująca od lat mistrzów w swoich dyscyplinach i dobrze funkcjonująca, jest marginalizowana i pozbawiana szans na rozwój - twierdzą.

Starostwo odniosło się do protestu w oświadczeniu, które publikujemy poniżej. We wtorek miała również miejsce rozmowa Anny Onisiewicz z wicestarostą Magdaleną Lewkowicz. Starostwo podkreśla, że liczy na współpracę z kadrą nauczycielską i nowym dyrektorem i uspokaja, że nie ma woli wygaszania szkoły. Nabór do liceum ma zostać wznowiony w następnym roku szkolnym.

Postulaty protestujących

Domagamy się
1. Natychmiastowego włączenia nowej pani dyrektor - Anny Onisiewicz do przygotowania placówki do nowego roku szkolnego 2017/2018
2. Natychmiastowego przerwania podpisywania umów o pracę z nauczycielami bez akceptacji nowej pani dyrektor Anny Onisiewicz
3. Wycofania się ustępującej pani dyrektor z wcześniej podjętych decyzji personalnych
4. Zdecydowanych działań we współpracy z nową panią dyrektor w sprawie utrzymania klasy I liceum
5. Powołania wicedyrektora do spraw sportu


Komunikat Starosty Mrągowskiego w sprawie sytuacji w Zespole Oświatowo - Sportowym "Baza"

W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania Zespołu Oświatowo-Sportowego „Baza” w Mrągowie, pragnę wydać komunikat w powyższej sprawie, przedstawiający stan faktyczny.

1. Zespól Oświatowo-Sportowy „Baza” w Mrągowie oraz szkoły wchodzące w jego skład nie są likwidowane.

2. Nie dokonano naboru uczniów do klasy pierwszej II Liceum Ogólnokształcącego SMS w Mrągowie ze względu na bardzo małą liczbę chętnych - w pierwszym terminie chętnych było jedynie 6 osób. Tylko dwie z nich złożyły kompletne podania. Spośród tych uczniów tylko jeden trenuje żeglarstwo. Zarząd Powiatu po pierwszej decyzji o nie uruchamianiu klasy pierwszej, postanowił jednak wydłużyć termin naboru o rekrutację uzupełniającą, tj. do 21 sierpnia 2017 r. Jednak w dalszym ciągu stwierdza się brak zainteresowania kształceniem w tej szkole - aktualnie jest 7 chętnych, spośród których tylko 1 osoba złożyła kompletne podanie (nie jest to żeglarz).

W dniu 3 sierpnia 2017 r. została przeprowadzona przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie kontrola prawidłowości prowadzenia postępowania rekrutacyjnego do II Liceum Ogólnokształcącego SMS w Mrągowie w ZOS „Baza”. W wyniku kontroli stwierdzono nie przestrzeganie terminów rekrutacji do szkół mistrzostwa sportowego, które Kurator Oświaty określił w swoim Zarządzeniu. Po prostu zostały one przez ZOS „Baza” w Mrągowie znaczenie wydłużone w stosunku do tych podanych przez Kuratora Oświaty. Gdyby ZOS „Baza” przestrzegał ustalonych terminów, to nabór do wszystkich szkół mistrzostwa sportowego w naszej placówce byłby jeszcze mniejszy.

3. W klasie drugiej II Liceum Ogólnokształcącego SMS w Mrągowie zostało tylko 6 uczniów. Spotkano się z ich rodzicami w celu zapytania o to, czy nie byliby gotowi przenieść swoich dzieci do I Liceum Ogólnokształcącego w Mrągowie - tam uczęszczałyby na zajęcia dydaktyczne. Na zajęcia sportowe w dalszym ciągu uczniowie uczęszczaliby do ZOS „Baza” w Mrągowie.

Rodzice na tę propozycję nie wyrazili zgody. Wówczas Zarząd Powiatu postanowił, że ci uczniowie będą kontynuowali swoją naukę w dalszym ciągu w ZOS „Baza”.
Należy podkreślić, że kształcenie w tak niewielkich liczebnie klasach jest ogromnym obciążeniem dla budżetu placówki i Powiatu Mrągowskiego.

4. Kolejną sprawą jest kwestionowanie kierowania placówką przez obecną Panią dyrektor. Zgodnie z przepisami prawa, do dnia 31 sierpnia 2017 r. we wszystkich sprawach związanych z funkcjonowaniem placówki osobą decyzyjną jest obecna Pani dyrektor. Nikt nie został zwolniony. Niektórym nauczycielom, niepełnozatrudnionym na czas określony, nie zostały zaproponowane nowe umowy. Nie będzie to miało absolutnie wpływu na obniżenie jakości nauczania.

Obecna dyrektor może pewne działania konsultować z przyszłym dyrektorem, ale tu jest wymagana wola współpracy obu stron.

5. Dyrektor ZOS „Baza” jak i organ prowadzący corocznie podejmują wiele działań promujących tę placówkę w środowisku lokalnym jak i w regionie. Na pewno zawsze pomocne w tym są wyniki sportowe i nauczania.

W naborze do szkół mistrzostwa sportowego niezmiernie ważna jest rola klubów sportowych, gdzie najmłodsi zaczynają swoją przygodę ze sportem. To tam powinno się wskazywać dalsze kształcenie i podnoszenie umiejętności sportowych w naszej szkole.

W związku ze zbliżającym się rozpoczęciem nowego roku szkolnego, zasadnym wydaje się wyciszenie tych wszystkich negatywnych emocji. Należy pozwolić na spokojną pracę, ponieważ podejmowane przez grupę niezadowolonych osób działania nie służą prawidłowemu rozwojowi placówki oraz osłabiają jej pozycję w środowisku.


mmCzytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. regina59 #2312290 | 188.146.*.* 23 sie 2017 08:49

  Pamiętasz portal randkowy badoo? Idź na urlop. Żadnych umów nie podpisuj. Wtedy i ja zapomnę regina59 :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wojtek #2311785 | 188.146.*.* 22 sie 2017 15:29

  Konflikt? To niszczenie Bazy przez Karasia i Lewkowiczową. Ten duet właśnie ponosi kolejną porażkę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tomasz #2311777 | 37.248.*.* 22 sie 2017 15:19

   Komentarz Starostwa pod artykułem pokazuje, że dalej nic się nie zmienia. Starostwo jest zdania, że wszystko jest ok i że przez ostatnią kadencję dyrektorki wszystko "kwitło"... Pani menedżer położyła placówkę i cofnęła ją o kilka lat wstecz. Odbudować to nie będzie teraz tak łatwo. Osoba, która dostała tę posadę po znajomości totalnie nie ma pojęcia o sporcie wyczynowym i o zarządzaniu tego rodzaju placówką...

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages