Piątek, 20 lipca 2018. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Mobilisem już nie pojedziesz

2017-10-01 14:39:24 (ost. akt: 2017-10-01 12:50:24)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Mobilis, jeden z największych w kraju przewoźników autobusowych zawiesza połączenie Olsztyn-Mrągowo. Stracą na tym nie tylko dojeżdżający do pracy w Olsztynie, ale też uczniowie i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. PKS jednak uspokaja.

Kilka miesięcy temu podobny los spotkał linię Mrągowo – Gdańsk, na której nie jeździ już żaden mrągowski autobus Mobilis. Połączenie z Mrągowem zostanie zlikwidowane już 30 września. Jakie są tego przyczyny? W specjalnym oświadczeniu grupy Mobilis czytamy, że powodów jest kilka.
Zwiększyły się m.in. koszty utrzymania. W dużej mierze chodzi o ceny za obsługę kursów na olsztyńskim dworcu, które wzrosły o 400 procent. Opłaty są pobierane m.in. za wjazd na teren dworca, obsługę kasową czy parkowanie. Wzrosły też ceny paliwa i wynagrodzenie pracowników. Mobilis wskazuje również na brak efektywnych rozwiązań prawnych związanych z finansowaniem ulg ustawowych oraz brak polityki zapobiegającej powstawaniu takich sytuacji. Przewoźnik nie ukrywa, że przez wiele miesięcy dofinansowywał tę linię.
Jednorazowy bilet z Mrągowa do Olsztyna to koszt 9 zł. W lipcu pasażerów było ok. 6 tys. To jednak za mało, aby połączenie zostało utrzymane.
Likwidacja linii Mrągowo – Olsztyn dotyka w dużej mierze uczniów i studentów, którzy na co dzień dojeżdżają na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski lub do olsztyńskich szkół.
— Moje dziecko uczęszcza do szkoły w Olsztynie, w związku z tym korzysta z ogólnodostępnych środków transportu publicznego — pisze do nas Anna Siewierz z Mrągowa. — Zaniepokoił mnie fakt ograniczenia łączności pomiędzy Mrągowem a Olsztynem. Zostały nam busy, które — mimo że studenci nie rozpoczęli jeszcze roku akademickiego — już są przepełnione wjeżdżając do Mrągowa. Zwracam uwagę, że busy zaczynają swoją trasę w Kętrzynie, czy też w Giżycku, bądź w Rynie.
Ale taka sytuacja nie ma trwać zbyt długo, bo PKS zapewnia, że planuje utrzymać dotychczasową częstotliwość połączeń na trasie Olsztyn - Mrągowo.
— Olsztyński Bus planuje obsługę linii Olsztyn - Mrągowo dużymi wygodnymi autobusami licząc się z potrzebami pasażerów — informuje Beata Werno z PKS Olsztyn. I przyznaje, że: — Zmienił się sposób rozliczeń z przewoźnikami. Dotąd PKS Mrągowo korzystał z ryczałtowego systemu rozliczeń. Teraz każdy przewoźnik jest obciążany za każdorazowy, faktyczny wyjazd z dworca.
Beata Werno przekonuje też, że rozumie mrągowian i ich niemały problem... — Mieszkam w pobliżu Mrągowa, więc z codziennych obserwacji widzę rozpacz pasażerów, których busy nie są w stanie często zabrać do Olsztyna. Ludzie jeżdżą też w mocno zatłoczonych busach — dodaje. — Stąd właśnie nasza decyzja.
Autobusy miałyby kursować w podobnych godzinach jak dotychczas, a bilety pozostałyby w zbliżonej cenie.
Do tematu wrócimy.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ccc #2343558 | 94.254.*.* 4 paź 2017 19:43

  teraz podrożeją zapewne połaczenia lokalne gminne i powiatowe bo tam nie ma konkurencji busików, a także dowóz dzieci do szkół

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. baki #2341875 | 37.47.*.* 3 paź 2017 05:50

  Tq. Pani terz pracowała w mobilisie i teraz w olsztynie tak tylko kłamac ona umie zal tyłek sciskal olsztynski bus to tez sam szrot mozna komentarzepoczytac na fejsie na temat firmy olsztyn i gorszymi szrotami jerzga. Zal za jej niby klamstwa ze jej szkoda haha

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. x. #2341320 | 91.229.*.* 2 paź 2017 10:22

  I to już jest koniec............do czego doprowadziła prywatyzacja na siłę PKS-u.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mobilisrael #2341265 | 94.254.*.* 2 paź 2017 09:20

  Przyszedł czas na Olsztyn,WCZESNIEJ czy PÓŻNIEJ będzie Polish-israel ze stolicą w tel aviv

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. zenobiusz adam parafii nieznanej!! #2340782 | 89.231.*.* 1 paź 2017 17:51

  a niech zginie i cały ten mobil!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages