Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Mrągowo pożegnało Emila Morgiewicza

2017-11-04 14:19:23 (ost. akt: 2017-11-05 12:43:16)

Autor zdjęcia: Izabela Skrzypiec

Znany działacz opozycyjny - Emil Morgiewicz - spoczął w sobotę 4 listopada na Cmentarzu Komunalnym w Mrągowie.

Urodził się 25 lipca 1940 toku w Wilnie, jednak zaraz po wojnie los rzucił Jego rodzinę do Mrągowa. Tu skończył I LO (absolwent z 1958 roku), a następnie wyjechał do Warszawy, gdzie na tamtejszym uniwersytecie ukończył prawo i dziennikarstwo.

W latach sześćdziesiątych razem z Andrzejem Czumą i Stefanem Niesiołowskim był współtwórcą opozycyjnej organizacji Ruch, za co w 1970 roku został aresztowany i skazany na cztery lata więzienia. Po wyjściu z więzienia Emil Morgiewicz napisał krytyczny raport nt. więziennictwa. Raport trafił do Amnesty International, a jego autor - pod pretekstem przekazywania fałszywych informacji, szkodzących PRL - na kilka tygodni z powrotem do więzienia.

Członek KOR-u (Komitet Obrony Robotników). Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 przez pół roku był internowany w Białołęce. Wyszedł ze względów zdrowotnych. W latach 1983-1990 przebywał na emigracji w RFN. Tam podjął współpracę z Radiem Wolna Europa oraz Chrześcijańską Służbą Wyzwolenia Narodów, prowadzoną przez ks. Franciszka Blachnickiego.

Po powrocie do Polski pracował w Senacie RP. Był też członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 29 października 2017 roku w Warszawie po długiej chorobie w wieku 77 lat.

Pogrzeb w asyście wojskowej kompanii honorowej odbył się w Mrągowie. W Jego ostatniej drodze uczestniczyli najbliżsi, opozycyjni koledzy i koleżanki, władze Mrągowa z burmistrz Otolią Siemieniec na czele, a także szef Ministerstwa Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz.

- Jest dla mnie i myślę, że dla nas wszystkich, którzy mieliśmy z nim zaszczyt chociażby przez chwilę współpracować, wielkim światłem i drogowskazem, jak należy walczyć o Polskę niepodległą" - powiedział w czasie mszy szef MON.

masz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Wojciech Glinka #2367085 4 lis 2017 17:30

    Smutno, że odszedł. Cześć Jego pamięci.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages