Czytam bo lubię: Sylwia Chutnik o kobietach, które walczą

2017-12-16 09:00:00(ost. akt: 2017-12-15 12:02:18)
Czytam bo lubię to akcja, którą zachęcamy Czytelników do czytania. Przedstawiamy lekturę, po którą warto sięgnąć. Dziś polecamy powieść Sylwii Chutnik o kobietach, które walczą.
„Kobiety, które walczą” to seria niezwykłych wywiadów przeprowadzonych przez Sylwię Chutnik z kobietami, które uprawiają sporty walki zawodowo lub amatorsko. Jak wygląda walka i trening? Dlaczego atrakcyjne i młode dziewczyny wybrały ten „niekobiecy”, konfrontacyjny i brutalny sport?

Wśród rozmówczyń są zawodniczki: Joanna Jędrzejczyk, Agnieszka Rylik, Sylwia Kusiak, Agnieszka Niedźwiedź, Gabriela Kuzawińska, Iwona Guzowska, Ewa Brodnicka, Sylwia Zaczkiewicz, trenerki: Joanna Piotrowska (WenDo) i Jolanta Wasilewska (krav maga). Autorka rozmawiała również z kobietami, które trenują hobbystycznie – pisarką Grażyną Plebanek, dziennikarką, blogerką i pisarką – Małgorzatą Halber oraz Natalią Fiedorczuk – pisarką, piosenkarką, instrumentalistką i autorką piosenek.

Chutnik swoje bohaterki nazywa wojowniczkami i chyba to określenie najlepiej charakteryzuje grupę, z którą zdecydowała się porozmawiać. To świetne rozmowy z ambitnymi, fascynującymi kobietami. Bohaterki jej książki są bokserkami, zawodniczkami MMA, muaythai, taekwondo i innych sztuk walki, ale też trenerkami WenDo czy instruktorkami kickboxingu. Nie wszystkie mają na swoim koncie złote medale albo tytuły mistrzowskie, ale wszystkie walczą do końca i nigdy się nie poddają.

Wywiady z wojowniczkami poprzedza wstęp, w którym Sylwia Chutnik tłumaczy, dlaczego podjęła się tego tematu. Autorka pisze, że jej motywacją jest obalanie stereotypów. Kobiety są w stanie mierzyć się z mężczyznami na wszelkich płaszczyznach. Mimo to sportowe sztuki walki nadal są sferą męskiej dominacji.
Sylwia Chutnik – polska pisarka, kulturoznawczyni, działaczka społeczna, laureatka Paszportu Polityki za rok 2008, była trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jest przewodniczką warszawską oprowadzającą śladami wybitnych kobiet. Pisze felietony dla „Gazety Stołecznej”, miesięcznika „Pani” i dla tygodnia „Polityka” w duecie z Grażyną Plebanek.

Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

fot. archiwum biblioteki
„Kobiety, które walczą” to seria wywiadów z kobietami, które uprawiają sporty walki

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5