Rusza nabór "terytorialsów"

2017-12-15 11:00:00(ost. akt: 2017-12-15 11:07:31)
W szeregach WOT służbę pełni już ponad 5,5 tysięcy żołnierzy

W szeregach WOT służbę pełni już ponad 5,5 tysięcy żołnierzy

Autor zdjęcia: Irek Dorożański

Ochotnicy z naszego regionu, którzy chcieliby wstąpić do Terytorialnej Służby Wojskowej mogą zgłaszać się do WKU w Giżycku. Do służby w tych batalionach preferowani są mieszkańcy między innymi powiatu mrągowskiego.
Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych zostały utworzone 1 stycznia br. W szeregach formacji pełni służbę już ponad 6,5 tysięcy żołnierzy, w tym ponad 5,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej i ponad tysiąc żołnierzy zawodowych.

Do chwili obecnej utworzone zostało Dowództwo WOT oraz trzy brygady w województwach podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. W tych jednostkach trwa już szkolenie żołnierzy. Docelowo w każdym województwie utworzona zostanie brygada obrony terytorialnej, z wyjątkiem Mazowsza, gdzie powstaną dwie brygady.

Zgodnie z koncepcją utworzenia WOT, województwo warmińsko – mazurskie znajduje się w drugim etapie formowania piątego rodzaju sił zbrojnych. Formalnie etap ten został zapoczątkowany w maju, kiedy to minister obrony narodowej wyznaczył na stanowisko dowódcy 4. Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Mirosława Brysia. Dowództwo brygady ma swoją siedzibę w Olsztynie.

— W skład struktury organizacyjnej Brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty z przyszłą dyslokacją w Morągu, Braniewie, Ełku, Giżycku i Olsztynie. Zgodnie z przyjętymi założeniami tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, do każdego powiatu będzie przyporządkowana kompania lekkiej piechoty — informuje Monika Jabłońska, rzecznik prasowy 4. Warmińsko - Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Obecnie trwa nabór Żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) do Batalionów w Morągu, Braniewie, Giżycko i Olsztynie.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do TSW mogą zgłaszać się do właściwej terytorialnie Wojskowej Komendy Uzupełnień. W przypadku mieszkańców powiatu mrągowskiego do WKU w Lidzbarku Warmińskim. Do służby w tych batalionach preferowani są mieszkańcy wszystkich powiatów województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak już dzisiaj, każda osoba zainteresowana służbą w WOT, może nawiązać kontakt z WKU właściwą terytorialnie dla pobytu stałego lub czasowego powyżej trzech miesięcy, gdzie uzyska informację o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT.

— Osoby, które nawiążą kontakt z WKU zostaną ujęte w bazach danych osób deklarujących chęć służby w WOT i na bieżąco będą informowane o etapach tworzenia jednostek wojskowych OT w rejonie zainteresowania — informuje Monika Jabłońska.

Służba w WOT w jak najmniejszym stopniu ma zakłócać dotychczasowy tryb życia rodzinnego i zawodowego zainteresowanych. Żołnierz TSW, poza korzyściami w wymiarze praktycznym, takimi jak nabywanie doświadczenia i umiejętności, otrzyma również gratyfikację w postaci uposażenie oraz dodatków do uposażenia. Wysokość uposażenia uzależniona będzie od posiadanego stopnia wojskowego i oscylować będzie w granicach 502,40 zł miesięcznie dla żołnierza TSW w stopniu szeregowego oraz 646,40 zł dla żołnierza TSW w stopniu majora.

Nowością w stosunku do wcześniej funkcjonujących regulacji prawnych jest przyznawany żołnierzom TSW comiesięczny dodatek do uposażenia zasadniczego za pełnienie Terytorialnej Służby Wojskowej, tzw. „dodatek za gotowość”. Dodatkowo, żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej zamieszkujący poza miejscem służby mają prawo do zwrotu kosztów dojazdów z miejsca zamieszkania do miejsca pełnienia służby rotacyjnej i z powrotem.

Zgodnie z harmonogramem formowania 4. W–MBOT, pierwsze 16-dniowe szkolenie podstawowe żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej planowane jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2018 roku w batalionie w Morągu.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5