Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Pokażą prawdziwą siłę orkiestry

2018-01-09 08:00:00 (ost. akt: 2018-01-08 20:22:35)
Sztab WOŚP w Mrągowie pracuje na pełnych obrotach. Sporą część wolontariuszy stanowi młodzież.

Sztab WOŚP w Mrągowie pracuje na pełnych obrotach. Sporą część wolontariuszy stanowi młodzież.

Autor zdjęcia: Ewelina Krzywosz

Na początku ubiegłego roku mrągowianie uzbierali dla WOŚP ponad 70 tys. zł. Jak będzie 14 stycznia, jeszcze nie wiadomo, ale szef mrągowskiego sztabu - Robert Wróbel - jest dobrej myśli. Rozmawiamy o przygotowaniach, które idą pełną parą.

Przygotowania do 26. finału idą pełną parą. Ile osób w ten najbliższy finał orkiestry jest już zaangażowanych?
— Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 14 stycznia 2018 r. Mrągowski sztab został powołany później niż zazwyczaj, więc także przygotowania muszą być bardziej intensywne. Jeśli chodzi o wolontariuszy, którzy otrzymają puszki WOŚP to będzie to ponad 80 osób. Nie są to jednak wszyscy. Większość, bo ponad 100 osób, to wolontariusze sztabowi, czyli osoby wspomagające tych kwestujących, ale także zaangażowane w organizację imprezy finałowej. A jest to wydarzenie całodzienne, wymagające dużego zaangażowania organizacyjnego ze strony CKiT oraz wykonawców na scenie, techników itd. Poza Mrągowem udało nam się zorganizować zbiórkę w: Sorkwitach, Kozłowie, Choszczewie, Stanclewie, Warpunach, Zyndakach, Bożym, Wilkowie, Marcinkowie, Pieckach. Musze przyznać, że entuzjazm młodzieży przy tej akcji jest ogromny.

Zamknęliście listę wolontariuszy, ale czy to oznacza, że nikt już, żaden "spóźnialski", nie może do was dołączyć?
— Jeśli chodzi o wolontariuszy to została zamknięta tylko lista osób, które chciałyby mieć własną puszkę oraz identyfikator ze zdjęciem. Jeśli ktoś chciałby wspomóc organizację finału, to cały czas można się zgłaszać do mrągowskiego sztabu. Jak już wspomniałem, jest to duże wydarzenie, nie ograniczające się wyłącznie do zbiórki pieniędzy.

Jest już lista wykonawców, uczestników finału — czy tu też lista jest nadal otwarta? Czym w styczniu zaskoczycie mieszkańców?
— Impreza na scenie CKiT rozpocznie się o godz. 12.00, a planowany koniec to 17.00 lub nawet 18.00. Wykonawcy to zarówno soliści, jak i zespoły artystyczne. Wystąpią dzieci przedszkolne, które zaprezentują nie tylko śpiew, ale i taniec. Wystąpią grupy instrumentalne. Będą też pokazy sportowe: sporty walki, Zumba oraz pokaz ratownictwa medycznego. Lista wykonawców nie jest zamknięta. Cały czas można się zgłaszać mailowo do działu Organizacji Imprez w CKiT: j.zapala@ckit.mragowo.pl.

W styczniu 2017 w Mrągowie padł rekord — udało się zebrać ponad 70 tys., co stanowiło 100% tego. co lokalny sztab zebrał w 2016 roku. Jest szansa byście, nie koniecznie o 100%, pobili rekord po raz kolejny?
— Mam oczywiście taką nadzieję, ale obiecać tego nie mogę. Warto tu wspomnieć, to od czego rozpocząłem organizację sztabu WOŚP w Mrągowie. A mianowicie odwiedziłem nasz szpital, by sprawdzić osobiście czy coś już otrzymaliśmy z WOŚP-u. Okazało się, że nawet tak małe miejscowości mają sprzęt ze słynnym czerwonym serduszkiem! Mrągowski szpital otrzymał już 23 urządzenia, a ostatnia dostawa była w tym roku. Warto o tym pamiętać w dniu Finału.

Uważam, że ważniejsze od zebranej sumy jest zaangażowanie tak dużej liczby osób. W ciągu tych 26 lat bezpośrednio przy organizacji sztabów wzięło udział kilka milionów wolontariuszy! Według danych statystycznych to ok. 10% Polaków. Dzięki temu, zwłaszcza Ci młodsi uczą się postaw społecznych, altruizmy, angażują się w sprawy lokalne. To jest prawdziwa siła Orkiestry.

To jeszcze tak krótko: dlaczego warto wspierać ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?
— Tak jak wspomniałem, bo w rzeczywistości pomagamy nie tylko innym, ale także sobie. I to tu, u nas! Jak każdy życzyłbym sobie by służba zdrowia w Polsce miała najlepszy możliwy sprzęt, by nie trzeba było czekać miesiącami na wizytę u specjalisty. Ale tak nie jest i pewnie długo nie będzie. Dlatego też nie ma sensu marudzić. Od tego nie będzie lepiej. Sytuacja, wydaje mi się prosta, jak widzę bezdomnego to staram mu się pomóc, chociażby zgłaszam odpowiednim służbą, które mogą interweniować a nie robię zdjęcie i narzekam, dlaczego jest tak źle. W przypadku WOŚP-u nawet niewielka suma wrzucona do puszki, kiedyś do nas wróci.

Najmłodszym wolontariuszem jest 2-letnia dziewczynka, która urodziła się jako wcześniak, a której pomógł sprzęt zakupiony w ramach WOŚP. To jest najlepsza odpowiedz na to pytanie. Właśnie dlatego!

Dziękuję za rozmowę i życzę takich wielkich serc darczyńców, jak wielka jest orkiestra.

rozmawiał Marek Szymański

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Marek Chędożnik #2414102 9 sty 2018 21:49

    WOŚP na szczęście mieć takich wolontariuszy. A pan Robert to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Takich nam trzeba. Na burmistrza!

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages