środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Co zrobić by ferie były bezpieczne

2018-01-19 16:00:00 (ost. akt: 2018-01-20 09:32:10)
Planując zorganizowany wyjazd dziecka warto zainteresować się czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi

Planując zorganizowany wyjazd dziecka warto zainteresować się czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi

Autor zdjęcia: PK

SPOŁECZEŃSTWO\\\ Priorytetem policjantów ruchu drogowego jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych. Już od 12 stycznia trwają działania „Bezpieczne ferie”, które wspiera akcja „Bezpieczna droga do celu”.

Terminy ferii zimowych dla poszczególnych województw znacznie się różnią. W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczynają się one już w najbliższy poniedziałek. Dlatego też działania policji w naszym regionie skoncentrowane będą teraz przede wszystkim na bezpieczeństwie przewożenia dzieci i młodzieży. Polegać będą między innymi na prowadzeniu wzmożonych kontroli autokarów i samochodów.  — W ramach sprawdzeń policjanci ruchu drogowego będą zwracać szczególną uwagę, czy dzieci przewożone autokarami i samochodami osobowymi zapięte są odpowiednio pasami bezpieczeństwa lub znajdują się w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach przytrzymujących. Zwracana będzie również uwaga, czy transportowany ładunek, np. bagaże, sprzęt narciarski, przewożone są w sposób niezagrażający bezpieczeństwu pasażerów. Tradycyjnie prowadzone będą kontrole stanu trzeźwości i prędkości prowadzonych pojazdów — informuje oficer prasowy mrągowskiej policji.

Cztery tysiące każdego dnia
Każdego dnia w całym kraju średnio cztery tysiące policjantów „drogówki” będzie kierowanych do służby na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. W przypadku podjęcia działań nieplanowanych, wynikających np. ze zdarzeń szczególnych, liczba patroli będzie jeszcze odpowiednio zwiększana. W każdym województwie wytypowano stałe miejsca prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców. — W Biurze Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowany został wykaz tych punktów z terenu całego kraju razem z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, pod którymi będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców — informuje rzecznik KPP. Dzięki informacjom zamieszonym na stronach policji wszyscy zainteresowani będą mogli uzyskać informacje na temat możliwości, miejsca i czasu sprawdzenia autokaru.

Planując zorganizowany wyjazd dziecka warto zainteresować się czy środek transportu będzie sprawny, a kierowca wypoczęty i przygotowany do drogi. — W tym celu warto umówić z właściwą jednostką terenową policji sprawdzenie stanu technicznego pojazdu i stanu psychofizycznego kierowcy wcześniej, dzwoniąc na wskazane w wykazie numery telefonów lub na numer 997. Pozwoli to nam uniknąć zamieszania bezpośrednio przed wyjazdem oraz długiego oczekiwania w kolejce — dodaje rzecznik policji.

Co warto wiedzieć?
Na bezpieczeństwo jazdy, oprócz stanu psychofizycznego kierowcy, przestrzegania przez niego przepisów czy zachowania pasażerów, znaczący wpływ ma także stan techniczny pojazdu. Przed wyjazdem na ferie należy sprawdzić m.in. poziom płynów eksploatacyjnych, stan wycieraczek i poziom płynu do spryskiwacza, ciśnienie w oponach, działanie oświetlenia zewnętrznego pojazdu i działanie sygnału dźwiękowego. Warto też sprawdzić obowiązkowe wyposażenie samochodu (w tym trójkąt ostrzegawczy i sprawna gaśnica).
Nie bójmy się podjęcia zdecydowanych działań, gdy wyczujemy alkohol od kierowcy czy opiekuna dzieci alkohol. Reagujmy, gdy kierowca przekracza dozwoloną prędkość, nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowanej przez uczestników podróży. Zwracajmy uwagę, gdy kierowca rozmawia przez telefon bez systemu głośnomówiącego, pisze sms-y, a jego wygląd lub zachowanie wskazuje, że jest przemęczony.

Przygotowano kilkadziesiąt stałych miejsc prowadzenia kontroli stanu technicznego pojazdów i stanu psychofizycznego kierowców autokarów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek zimowy. Biuro Ruchu Drogowego KGP opracowało wykaz tych punktów z terenu całego kraju wraz z zestawieniem numerów telefonów kontaktowych, gdzie będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat zasad bezpiecznego przewożenia dzieci i młodzieży, a także na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autokarów i kierowców.
Przypominamy, że istnieje możliwość zgłoszenia kontroli autokaru, wiozącego dzieci na wypoczynek. Można to zrobić osobiście w każdej jednostce policji lub telefonicznie, dzwoniąc pod nr 997. Najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniemy potencjalnego oczekiwania związanego z wykonywaniem przez policjantów innych czynności służbowych.
W powiecie mrągowskim takie kontrole można zgłaszać pod numerami telefonów: (89) 741 92 00, (89) 741 92 44 lub (89) 741 92 29.

źródło: KPP

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages