Sobota, 14 grudnia 2019. Imieniny Alfreda, Izydora, Zoriny

Razem przeciwko przemocy. Spotkanie w Marcinkowie

2018-01-19 09:14:43 (ost. akt: 2018-01-19 10:03:20)

Autor zdjęcia: KPP w Mrągowie

W Szkole Podstawowej w Marcinkowie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Razem przeciwko przemocy”. W jego ramach mrągowscy policjanci rozmawiali z pracownikami oświaty o rozpoznawaniu symptomów przemocy w rodzinie i realizacji procedury Niebieskiej Karty.

Przemoc w rodzinie może mieć miejsce we wszystkich warunkach społecznych. Nie zależy od statusu społecznego, ani od poziomu wykształcenia, ani od warunków materialnych. Niestety najczęstsze przyczyny przemocy to nadużywanie alkoholu. Bardzo ważne jest jednak, by wyjść poza stereotypy i mity krążące wokół tego zagadnienia i zauważyć problem, i reagować. O tym, że policja często wdraża procedurę Niebieskiej Karty wie prawie każdy. Niestety nie każdy wie, że procedurę może wdrożyć też szkoła.

Oświata – podobnie jak policja, pomoc społeczna, ochrona zdrowia i komisje rozwiązywania problemów alkoholowych – została wyznaczona do inicjowania procedury „Niebieskie Karty” w każdym przypadku podejrzenia wystąpienia przemocy w rodzinie (zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”; Dz.U. z 2011 r. nr 209, poz.124). Zatem w trosce o bezpieczeństwo dzieci doświadczających przemocy domowej bezcenna staje się obserwacja i reagowanie wychowawców, nauczycieli, pedagogów.

Wrażliwość i uważność pracowników oświaty jest ogromnym sprzymierzeńcem w podejmowaniu działań ochronnych wobec dzieci krzywdzonych. Dlatego, by lepiej reagować i pracować nad danym problemem trzeba nieustannie się szkolić. Z uwagi na to policjanci zaprosili dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów do uczestnictwa w spotkaniach dotyczących problematyki przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

Pierwsze spotkanie o charakterze informacyjno - edukacyjnym odbyło się w połowie stycznia w Szkole Podstawowej w Marcinkowie. Dotyczyło ono rozpoznawania symptomów przemocy w rodzinie za pomocą narzędzia jakim jest formularz „Postępowanie w związku z wystąpieniem przemocy wobec dziecka dla pracowników oświaty”, sytuacji dziecka doświadczającego przemocy, działań pomocowych, a także zadań pracowników oświaty wynikających z Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”.

W następnych dniach podobne spotkania odbędą się w kolejnych placówkach oświatowych na terenie całego powiatu mrągowskiego.

Źródło: KPP
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages