Niedziela, 24 marca 2019. Imieniny Gabrieli, Marka, Seweryna

Idą liczyć ptaki. Dołącz i ty

2018-01-23 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-24 07:07:11)
Przy okazji Zimowego Ptakoliczenia miłośnicy przyrody organizują wycieczki ornitologiczne

Przy okazji Zimowego Ptakoliczenia miłośnicy przyrody organizują wycieczki ornitologiczne

Autor zdjęcia: OTOP

Tradycją stała się akcja Zimowego Ptakoliczenia. W ostatni weekend stycznia każdy może przekazać dane nt. gatunków ptaków obecnych w parkach i w ogrodach. W tych dniach miłośnicy przyrody organizują sobie wycieczki ornitologiczne.

Zimowe Ptakoliczenie to coroczna akcja organizowana przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), w czasie której każdy może notować ilu przedstawicieli którego gatunku odwiedza jego karmnik, ogród, skwer przed blokiem czy okoliczny park. Liczenie ptaków przeprowadzić można indywidualnie, w gronie znajomych lub podczas bezpłatnej wycieczki ornitologicznej z przewodnikiem.

— Zachęcamy wszystkie zainteresowane osoby do udziału w ornitologicznej wycieczce, która odbędzie się w sobotę 27 stycznia o godz. 10.00. Trasa wycieczki, podobnie jak w latach ubiegłych przebiegać będzie przez miejscowość Krutyń. Spacer rozpocznie się przed siedzibą Mazurskiego Parku Krajobrazowego (Krutyń 66). Planowany czas spaceru 1-1,5 godz. Warto wziąć ciepłe obuwie i coś do notowania. Może również przydać się lornetka. Przewidywana ilość uczestników to 20 osób — taka informacja widnieje na stronie Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

— W ramach Zimowego Ptakoliczenia pragniemy skupić się na tych gatunkach, które zimą można spotkać najbliżej człowieka. Dzięki wynikom dostarczanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy można tworzyć zestawienie najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków. Możliwe jest również zauważanie ciekawych zjawisk zachodzących w ptasim świecie — informują organizatorzy. Tu pada przykład kwiczoła, który według statystyk powstałych w trakcie Zimowego Ptakoliczenia pod względem liczebności był na pierwszym miejscu w kraju, choć rok wcześniej zajmował 15. pozycję. Dzięki pracy ponad dwóch tysiący wolontariuszy wiadomo, że miał wówczas miejsce bardzo silny przelot kwiczołów. W niektórych miejscach widywano stada liczące kilkaset, a nawet powyżej tysiąca osobników tego gatunku.

Akcja – podobnie jak jej brytyjski odpowiednik Big Garden Birdwatch – odbywa się zawsze w ostatni weekend stycznia. Wziąć w niej mogą udział osoby znające się na ptakach i chętne do podzielenia się swoją wiedzą i zorganizowania własnych spacerów w sobotę lub niedzielę. By wziąć udział w Zimowym Ptakoliczeniu wystarczy poświęcić na liczenie przynajmniej godzinę. W przypadku notowania ptaków odwiedzających karmnik na specjalnie przygotowaną Elektroniczną Kartę Obserwacji (karta zostanie udostępniona 25 stycznia na stronie OTOP) należy nanieść maksymalną liczbę osobników widzianych w jednym momencie, co pozwoli uniknąć kilkakrotnego rejestrowania tej samej bogatki czy tego samego dzwońca.

Karty należy wypełnić do 9 lutego. Podczas spaceru, np. po parku warto wybrać taką trasę, która nie będzie prowadziła dwa razy przez to samo miejsce, co zmniejszy (ale nie wyeliminuje całkowicie) ryzyko powtórnego policzenia tych samych ptaków.

(za OTOP)

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages