Piątek, 16 listopada 2018. Imieniny Edmunda, Marii, Marka

Ptaki policzone, teraz wielkie sumowanie

2018-01-31 19:01:36 (ost. akt: 2018-02-06 09:25:37)

Autor zdjęcia: archiwum szkoły

W piątek 29 stycznia po raz kolejny uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Mrągowie wzięli udział w Zimowym Ptakoliczeniu.

Spacer ornitologiczny jest coroczną akcją, w czasie której każdy może zaobserwować oraz policzyć ilu przedstawicieli poszczególnych gatunków ptaków odwiedza podczas zimy jego miasto. Nasze wyniki zostały wysłane do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, które na podstawie otrzymanych danych opracowują zestawienie najliczniej spotykanych o tej porze w parkach i ogrodach ptaków.

Dzięki wynikom przekazywanym przez uczestniczących w akcji wolontariuszy możliwe jest także spostrzeżenie interesujących zjawisk zachodzących w ptasim świecie. Na przykład pod względem liczebności w 2007 roku kwiczoł znalazł się na pierwszym miejscu w kraju, a w roku 2006 zajmował pozycję 15. Warto również wspomnieć, iż Ptakiem Zimy 2018 została czeczotka – niewielki ptak o niezwykłym ubarwieniu.

Nasze szkolne, Zimowe Ptakoliczenie zaczęliśmy od przypomnienia gatunków ptaków najczęściej spotykanych w naszym kraju zimą. Dzieci nie miały problemu z rozpoznaniem m.in. grubodzioba, dzwońca, kwiczoła. Następnie, uczniowie z pomocą nauczycieli odpowiadali na pytania: Ile gatunków ptaków żyje w Polsce?, Jakie korzyści czerpią ptaki, żyjące w miastach? Jakie znaczenie dla ludzi mają ptaki żyjące w ich otoczeniu. Pod lupę wzięliśmy również pojęcie "synantropizacja”. Przed wyjściem w plener dzieci obejrzały krótki film edukacyjny pt. "Polskie ptaki zimą”.

W szkolnym, trzygodzinnym spacerze udział wzięło siedemnaścioro uczniów z klas IV-VI, którzy jeszcze przed feriami wyrazili chęć uczestnictwa. Trasa spaceru ornitologicznego przebiegała wokół osiedla Grunwaldzkiego - ulicą Nadbrzeżną nad jeziorem Czos, wzdłuż ulicy Łąkowej, Dziękczynnej, Wojska Polskiego i Kopernika. Najliczniej zaobserwowanym ptakiem była kaczka krzyżówka, a na drugim miejscu znalazła się łyska. Młodzi ornitolodzy przez lornetki wypatrzyli głównie mewy, kawki, sikorki, wróble, sroki oraz trznadle. Ponadto, nad jeziorem Czos uczniowie zauważyli wśród łysek i mew 3 kormorany.

Nasz szkolny spacer ornitologiczny został zaliczony do bardzo udanych. W tym roku uczestnicy Zimowego Ptakoliczenia mieli okazję zobaczyć gile, których w tamtym roku nie udało się zaobserwować.

Wolontariuszki OTOP:
Ewa Laska
Mariola Masak
Alina Federowicz


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages