środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Kto zostanie naszym SuperSołtysem 2018? Jest już pierwszy lider!

2018-02-02 18:20:19 (ost. akt: 2018-03-09 21:06:11)
Barbara Kotlińska, nasz SuperSołtys 2017 ze statuetką

Barbara Kotlińska, nasz SuperSołtys 2017 ze statuetką

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Rola sołtysa w życiu naszych wsi jest trudna do przecenienia. Urząd sołtysa to podstawowe i zarazem pierwsze ogniwo samorządowe na polskiej wsi. Dobry sołtys potrafi skupić wokół siebie lokalną społeczność, zaktywizować ją i wspólnie realizować cele, które przynoszą korzyść mieszkańcom.

Sołtysi w historii Polski pojawili się w XII wieku. W tamtych czasach sołtys miał we wsi bardzo dużą władzę. Był na przykład sędzią. W odrodzonej Polsce (od 1990 roku) sołtys jest reprezentantem społeczności wiejskiej i działa na podstawie uprawnień nadanych mu przez radę gminy.

Chociaż na wsi mieszka więcej mężczyzn niż kobiet, to ci pierwsi coraz częściej oddają władzę nad sobą w ręce pań. W Polsce jest tak już w 40% wsi.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazać. Stąd pomysł na zorganizowanie plebiscytu na "Najpopularniejszego Sołtysa". Tytuł "Super Sołtysa 2018" Powiatu Mrągowskiego otrzyma sołtys, który uzyska największą liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów nadesłanych w głosowaniu.Kolejnym dwóm kandydatom zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa.

Plebiscyty na Super Sołtysa 2018 danego powiatu odbywają się we wszystkich powiatach województwa warmińsko-mazurskiego. Sołtys, który uzyska największą liczbę liczbę głosów oddanych za pomocą sms’ów w całym regionie otrzyma tytuł: Super Sołtysa 2018 województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejnym dwóm kandydatom, zostaną przyznane tytuły Srebrnego i Brązowego Sołtysa województwa warmińsko-mazurskiego.

Nasz plebiscyt trwa od 29 stycznia 9 marca. Zakończy się zatem dwa przed Dniem Sołtysa, który obchodzimy corocznie 11 marca.

W ubiegłym roku tytuł SuperSołtysa 2017 przypadł Barbarze Kotlińskiej, sołtys Sorkwit, która w swojej wsi postawiła na współpracę. To dla niej motywacja, ale i radość z tego, że ktoś widzi i docenia jej pracę. W Sorkwitach mieszka od ponad dwudziestu lat. To dopiero jej pierwsza kadencja, a już — jak sama mówiła — jest i wielki sukces, i wielka radość.

Według naszej laureatki sołtys powinien być otwarty na ludzi i ich problemy. To między innymi takie podejście zapewniło jej tytuł SuperSołtysa powiatu mrągowskiego. Na uroczystej gali w Olsztynie, gdy odbierała statuetkę, uśmiech nie znikał z jej twarzy. — Gratulacje po prostu się na mnie sypały. Nie schodziłam z telefonu, nawet obiadu w spokoju zjeść nie mogłam — wspomina pani sołtys. Do dziś statuetka SuperSołtysa 2017 stoi w centrum salonu. — To bardzo miłe zostać tak docenionym. W dodatku na takiej pięknej gali, którą zorganizowała „Gazeta Olsztyńska” — dodaje Barbara Kotlińska..

Drugie miejsce w plebiscycie na SuperSołtysa 2017 powiatu mrągowskiego zajęła Dagmar Zajko, sołtys Choszczewa w gminie Sorkwity, a trzecie miejsce Andrzej Matusiak, sołtys Szestna w gminie Mrągowo. Kto zwycięży w tym roku? Odpowiedź poznamy w marcu.


Za co cenicie swojego sołtysa? Napiszcie do nas: mragowo@gazetaolsztynska.pl

http://gazetaolsztynska.pl/490132,Regulamin-Plebiscytu-na-Super-Soltysa-2018.html/

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages