Zjedz pączka, by w życiu ci się wiodło

2018-02-07 17:52:15(ost. akt: 2018-02-07 17:55:51)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Historia tłustego czwartku sięga czasów pogaństwa. Zwyczaj jedzenia w Tłusty Czwartek pączków, zwanych pampuchami, zadomowił się w Polsce już w XVII wieku, częściej był jednak spotykany w miastach i na dworach. Na wsi pojawiły się pod koniec XIX wieku.
Popularne dzisiaj słodkie i puszyste pączki dawniej jadano ze skwarkami. Pampuchy wyrabiane były z najlepszej mąki, prawdopodobnie pszennej. Zapustowe pieczywo, smażone było, podobnie jak współczesne pączki, w głębokim, gorącym tłuszczu, najczęściej na smalcu. Chodziło o to, żeby pampuch był jak najbardziej tłusty. Trzeba było bowiem najeść się przed 40-dniowym postem, w czasie którego jedzono tylko postne potrawy. Etnografowie nie wiedzą do końca, skąd tradycja jedzenia pączków w Tłusty Czwartek dotarła do Polski.

Historycy przypominają, że jeszcze w kulturze słowiańskiej, w czasach przedchrześcijańskich był zwyczaj jadania tłustych wypieków z okazji ważnych uroczystości, np. pogrzebowych. Później pampuchy jadano z okazji Bożego Narodzenia i zwyczaj ten przetrwał w niektórych rejonach do dziś. Warto wspomnieć również o tym, że dawne pączki miały w środku ukryty orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.
(dp)

Przepis na „pączki doskonałe” z „Praktycznego kucharza warszawskiego” (1918 rok):

Obrazek w tresci

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5