środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Na Kaziuka, czyli tradycyjne spotkanie z kulturą dawnej Polski

2018-02-09 12:15:14 (ost. akt: 2018-02-10 15:48:01)
Zespoł Pieśni i Tańca „Żejmiana” Żejmiana to międzynarodowy zwycięzca festiwali ludowych i folklorystycznych

Zespoł Pieśni i Tańca „Żejmiana” Żejmiana to międzynarodowy zwycięzca festiwali ludowych i folklorystycznych

Autor zdjęcia: Archiwum

W sobotę 3 marca w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie odbędzie się trzynaste spotkanie z tradycją i kulturą dawnej Polski. Impreza pn. „Na Kaziuka…” rozpocznie się o godz. 17.

Tym razem wystąpi Podbrodzka Orkiestra Dęta z solistką Karoliną Lyndo, Zespół Tańca Współczesnego "Głębina", śpiewaczy zespół ludowy "Żejmiana" oraz kapela "Przy fontannie" z piosenką estradową. Koncertowi - jak zwykle - towarzyszyć będzie Kiermasz Kaziukowy.

Podbrodzka Orkiestra Dęta powstała w 1992 roku i uczęszcza do niej kilka pokoleń muzykantów. Jest stałym uczestnikiem rejonowych i miastowych imprez okolicznościowych oraz zwycięzcą wielu festiwali nie tylko na Litwie ale i poza granicami kraju, w tym we Francji, Słowacji, Belgii i Węgrzech. Jest też częstym gościem koncertów w Polsce. Od 4 lat uczestniczy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Wspólnie z orkiestrą często koncertuje znana grupa taneczna “Gelme” z Podbrodzia. Wieloletnim kierownikiem orkiestry jest Maestro Bronislaw Wilimas.

Karolina Lyndo urodziła się w Podbrodziu. Mimo, że ma zaledwie 15 lat, jest już utalentowaną solistką wokalną i laureatką wielu konkursów lokalnych i międzynarodowych, w tym zwycięzcą pucharu Grand Prix w Malcie, Hiszpanii, Kazakstanie, Łotwie, Estonii. W roku 2017 brała udział w projekcie telewizyjnym “Głos Litwy” gdzie odniosła sukces. Karolina często koncertuje z Podbrodzką Orkiestą Dętą, wspierając m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, gdzie jej serdeczność i nadzwyczajny głos oczarowuje publiczność.

Zespół Tańca Nowoczesnego “Gelme” (Głębina) z Podbrodzia powstał w 2002 roku. Zespół stanowią dzieci i młodzież w różnym wieku, łącznie 80. uczestników. Zespół w czasie swego istnienia zdobywał Grand Prix i najwyższe wyróżnienia w międzynarodowych i lokalnych festiwalach. W roku 2011 zdobył złoty medal w Mistrzostwach Świata Tańca Nowoczesnego. Kierownikiem zespołu jest Agne Rickewiczienie

Kapela muzyki ludowej i zespół wokalny "Žejmiana" przy Centrum Kultury w Podbrodziu powstał w 1991 roku. Kierownicy to Žana Gumenaja i Larisa Isaczenko. Repertuar to melodie i pieśni różnych narodów - litewskie, polskie, rosyjskie, białoruskie, ukraińskie, żydowskie, jak również utwory napisane przez uczestników Marija Beperszcz i Marija Jakubovska. Kapela i zespół wokalny jest stałym uczestnikiem świąt w mieście i rejonie jak również na wyjazdach koncertowych za granicą: w Polsce, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii. Cztery razy wziął udział w telewizyjnym projekcie „DUOKIM GARO“.

Żejmiana to międzynarodowy zwycięzca festiwali ludowych i folklorystycznych. W 2002 i 2010 roku uczestniczył i został zwycięzcą międzynarodowego festiwalu obyczajów weselnych „Biesiada Weselna” w Węgrowie. W 2003 brał udział w międzynarodowym festiwalu folkloru “Tydzień Kultury Beskidzkiej” (Polska Żywiec). W roku 2004 w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym “Turopolje”, w Zagrzeb (Chorwacja) zespół reprezentował Litwę i spośród 10 zespołów zajął 1 miejsce. Zespół kilkakrotnie uczestniczył w Festiwalu Kultury Kresowej i od lat uczestniczy w festiwalu “Pieśń znad Willi” w Wilnie.

Bilety w cenie: 12 zł i 10 /dzieci i młodzież oraz MKRTP i MKS/ do nabycia w recepcji Centrum Kultury i Turystyki (ul. Warszawska 26, tel. 743 34 66) oraz online w systemie ekobilet.
Więcej na www.ckit.mragowo.pl


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages