środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Jubilat zasłużony dla Mrągowa

2018-02-12 13:50:24 (ost. akt: 2018-02-12 14:49:43)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Dziewięćdziesiąte urodziny obchodził niedawno Wacław Fiedotow, zasłużony dla Mrągowa. Z okazji jubileuszu panu Wacławowi życzenia złożyła osobiście burmistrz Otolia Siemieniec oraz dyrektor MOPS w Mrągowie Julian Osiecki.

Wacław Fiedotow urodził się 6 lutego 1928 roku we wsi Gabowe Grądy koło Augustowa. Miał sześcioro rodzeństwa. Jego beztroskie dzieciństwo skończyło się 22 czerwca 1941 roku, kiedy rozpoczęła się okupacja niemiecka. 18 marca 1943 roku pan Wacław został wywieziony wraz z rodziną do przymusowej pracy u niemieckiego gospodarza w Prusach Wschodnich. W drugiej połowie 1944 r. zabrany do obozu, gdzie pracował przy różnych pracach ziemnych, a zwłaszcza przy kopaniu okopów. Następnie brał udział w walkach w Prusach Wschodnich.

Po wojnie skończył szkołę i został podoficerem. W 1947 r. postanowił wrócić do rodzinnej wsi. Tam pomagał bratu budować dom. Skończył Technikum Rolnicze w Ełku. W 1951 r. założył rodzinę i osiadł na stałe w Mrągowie, skąd pochodziła jego żona. Pan Wacław przez 20 lat pracował w administracji państwowej. Udzielał się społecznie w pracach Miejskiej, a później Gminnej Rady Narodowej w Mrągowie jako przewodniczący.

Na emeryturze zajmuje się spisywaniem wspomnień w kronice, która liczy parę tomów. Jego wspomnienia wojenne ukazały się w "Kurierze Mrągowskim". Był prezesem ZBoWiD. Chętnie zgadzał się na wszelkie spotkania z tymi, którzy chcieli poznać jego wojenne przeżycia. W 1980 r. został patronem drużyny harcerskiej w Górowie Iławeckim. Młodzi harcerze chcieli go w ten sposób wyróżnić za udział w walkach na tamtejszych ziemiach.

Obecnie, ze względu na wiek i stan zdrowia, nie wychodzi z domu, ale chętnie rozmawia ze wszystkimi, którzy chcą go odwiedzić.

Życiorys na pisała córka Katarzyna Kempska

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages