Przedszkole Stokrotka z Mrągowa z certyfikatem kuratora oświaty

2018-02-15 15:00:00(ost. akt: 2018-02-15 17:52:51)
Kurator oświaty wyróżnił szkoły i placówki podejmujące niekonwencjonalne działania na rzecz środowiska. Wśród laureatów certyfikatu Szkoła Przyjazna Środowisku znalazło się Przedszkole Publiczne nr 1 Stokrotka w Mrągowie.
Celem przedsięwzięcia było wyróżnienie szkół i placówek oświatowych, które integrują społeczność szkolną wokół działań na rzecz poszanowania zasobów naturalnego środowiska, doskonalą procesy dydaktyczne i wychowawcze, w szczególności w obszarze edukacji ekologicznej i zrównoważonego rozwoju, a także podejmują i angażują do działań społeczność szkolną i środowisko lokalne podnosząc tym samym efektywność i atrakcyjność pracy dydaktycznej oraz motywując do poszukiwania nowych i ciekawych rozwiązań w zakresie ekologii.

Przedszkole „Stokrotka” pracuje w oparciu o własny program ekologiczny ”Każdy przedszkolak mały i duży dba o przyrodę i przyrodzie służy”. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat w ramach realizacji projektu dzieci, nauczyciele, pracownicy przedszkola angażując środowisko lokalne uczestniczyli w wielu programach i projektach wspierających działania na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

— Jesteśmy trzykrotnym laureatem międzynarodowej nagrody Zielonej Flagi przyznawanej przez Kapitułę Programu Szkoły dla Ekorozwoju. Nagrodę tą poprzedziło przyznanie certyfikatu Lokalnego Centrum Aktywności Ekologicznej. Co roku nasze przedszkolaki uczestniczą w akcji Sprzątania Świata, w Wiosennym sprzątaniu Warmii i Mazur, Europejskim Dniu bez Samochodu, Dniu Czystego Powietrza czy Światowym Dniu Wody — mówi mgr Iwona Wojtkiewicz, koordynator działań ekologicznych w mrągowski przedszkolu.

W ramach Światowego Tygodnia Zwierząt dzieci zbierają karmę dla mieszkańców schroniska w Bagienicach. — Co roku jesteśmy organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o treściach przyrodniczych. W ciągu ostatnich trzech lat zorganizowaliśmy takie akcje jak „Śmieci mniej, Ziemi lżej”, „Mikołajkowy prezent dla Ziemi” i „Co dobrego mogę zrobić dla Ziemi?” Działania te zostały zainicjowane w trosce o stan naszego środowiska naturalnego a jej pomysłodawcami byli przedstawiciele Rady Rodziców — dopowiada Iwona Wojtkiewicz.

W akcjach udział brali podopieczni przedszkola, ich rodzice, a także środowisko lokalne. — Na zajęcia staramy się zapraszać osoby, które pomagają nam przybliżać świat przyrody. Nasze przedszkole odwiedził Aleksander Rębacz, mistrz pszczelarstwa z Pasieki Boża Iskierka w Beskidzie Niskim, a także przedstawiciele Nadleśnictwa w Mrągowie z panią Ewą Pietrzak, leśnikiem – edukatorem — mówi Iwona Wojtkiewicz.

Na tych zajęciach dzieci poznawały ptaki i zwierzęta, rozpoznawały ich głosy, uczyły się jak im pomóc zimą, wykonywały ptasie karmniki, gromadziły jesienią nasiona na karmę. Poznały też gatunki drzew, rysowały, malowały etapy ich wzrostu, wyklejały korę, stemplowały liśćmi. Podczas zajęć edukacyjnych w lesie, miały okazję zaobserwować otaczającą przyrodę, chłonąć na „żywo” odgłosy lasu, zbierać leśne „skarby”, słuchać ciekawych i niejednokrotnie zabawnych opowieści leśników o tym, co się wydarzyło w lesie.

— Wszystko to sprawia, że wśród naszych wychowanków nieustannie rozwija się empatia i zainteresowania przyrodnicze a otaczający świat nie przestaje zachwycać — uważa mgr Wojtkiewicz. — Certyfikat Szkoła Przyjazna Środowisku nadany przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty to nie tylko znaczące wyróżnienie dla naszej pracy na rzecz ochrony przyrody i jej naturalnych zasobów, ale także potwierdzenie jej skuteczności i celowości oraz ogromnego zaangażowania przedszkolaków, rodziców i opiekunów, jak też lokalnego środowiska w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

źródło: Przedszkole Publiczne Stokrotka

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5