Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Pan Stopek zadba o dzieci w Marcinkowie

2018-02-13 17:00:00 (ost. akt: 2018-02-14 21:24:28)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Od wtorku (13.02) przy szesnastce pracuje „pan Stopek”, który w razie potrzeby będzie zatrzymywał samochody, tak by dzieci mogły przejść bezpiecznie przez pasy.

Przejście dla pieszych przy Szkole Podstawowej w Marcinkowie znajduje się na DK 16, czyli na drodze o dużym natężeniu ruchu. Dlatego właśnie tam pracuje „pan Stopek”.

— „Pan Stopek” czy zgodnie z oficjalnym nazewnictwem kontroler ruchu drogowego nadzorujący przejścia dla pieszych to bardzo odpowiedzialna funkcja. A żeby wypełniać ją prawidłowo potrzebne jest specjalistyczne szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Takie uprawnienia zdobył pan, który od dziś dba o bezpieczeństwo dzieci. Z uwagi na to, że to pierwszy dzień w wypełnianiu nowego zadania swoim doświadczeniem wsparł go dzielnicowy. Wspólnie przeprowadzali rano dzieci na drogą stronę jezdni — mówi mł. asp. Dorota Kulig, oficer prasowy mrągowskiej policji.

Od 1 września droga do szkoły i z powrotem jest stałym elementem w życiu dziecka, aż do następnych wakacji. Zatem droga ta powinna być bezpieczna. O to dbają policjanci, nauczyciele i rodzice. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

— Stałym elementem działań „Bezpieczna droga do szkoły” jest zapraszanie policjantów na spotkania z rodzicami oraz na lekcje wychowania komunikacyjnego z dziećmi. Zajęcia z policjantem są dla dzieci zawsze dużą atrakcją, co zachęca je do poznawania zasad ruchu drogowego. Nie do przecenienia jest wiedza funkcjonariuszy, którzy poza omówieniem najważniejszych przepisów, potrafią udzielić dzieciom porad praktycznych oraz wskazać najbardziej niebezpieczne miejsca w rejonie szkoły — mówi Dorota Kulig. Kształtowanie u dzieci właściwych nawyków to żmudna praca, ale opłaca się ją wykonać, bo nawyki te zostają na całe życie.

— Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego — dodaje rzeczniczka KPP w Mrągowie. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców i nauczycieli, na których ciąży obowiązek edukacyjny.

Apelujemy:
• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład swojej pociesze!
• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!
• Kierowco – uwaga w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!
Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

źródło: KPP

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agat #2440179 | 37.228.*.* 14 lut 2018 15:35

    Brawo ! Wreszcie odpowiednie służby znalazły się na odpowiednim miejscu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages