Sobota, 20 października 2018. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Tańczą, by wyrazić swój protest przeciwko przemocy

2018-02-14 14:00:00 (ost. akt: 2018-02-15 17:51:50)

Autor zdjęcia: Marek Szymański

Nie straszny im prószący śnieg i temperatura bliska zeru. Wczoraj w Mrągowie już po raz czwarty młodzież wsparła światową akcję „One Billion Rising”.

Jak się okazuje 14 lutego to nie tylko powstanie Armii Krajowej czy walentynki. Akcję. która odbywa się tego samego dnia, a w Polsce nosi nazwę „Nazywam się Miliard”, zapoczątkowała w 2011 roku Amerykanka Eve Ensler, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Elementem wspólnym tej kampanii społecznej jest taniec, ponieważ tańcząc kobiety dają wyraz władzy nad swoim ciałem. Popularyzacja akcji nie była problemem — w samym tylko 2013 roku w akcji wzięło udział 200 państw. Coraz chętniej zaczęły się też przyłączać miasta w naszym kraju. Od czterech lat uczestniczy w niej także mrągowska młodzież. — W tym roku wspólną akcją chcemy poruszyć temat przeciwdziałania przemocy na poziomie lokalnym. Będziemy tańczyć i protestować pod hasłem: „Lokalnie i solidarnie przeciwko przemocy wobec kobiet” — mówi Dorota Kulig, rzecznik mrągowskiej policji.

Komenda Powiatowa Policji w Mrągowie wspiera akcję od trzech lat.
— Tę akcję u nas zapoczątkowały panie z nieistniejącego już dzisiaj stowarzyszenia Babska — mówi Alicja Jakubiak, nauczycielka zumby. To ona uczyła osoby chętne do wzięcia udziału w tej pierwszej edycji „Nazywam się Miliard”. Praktycznie od początku uczestniczą w niej uczennice i uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 w Mrągowie. W środę w samo południe na Placu Unii Europejskiej pojawiło się kilkaset osób, które poruszały się w rytm piosenki „Break The Chain”. W ten sposób chcą nagłośnić problem przemocy wobec kobiet i protestować przeciwko temu zjawisku.

masz

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages