Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Ich pracę doceniają w magistratach

2018-02-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-09 21:05:17)

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Kto zostanie Złotym Sołtysem powiatu mrągowskiego, kto Srebrnym, a kto Brązowym? Wszystko okaże się jeszcze przed Dniem Sołtysa, który obchodzimy 11 marca. Póki co jednak nasz plebiscyt na SuperSołtysa 2018 rozkręcił się na dobre.

Walka o tytuł SuperSołtysa 2018 w powiecie mrągowskim jest naprawdę zacięta. W tym momencie (22 lutego) liderem jest Robert Ciołek, który od początku liczy się w stawce. Nasz lider jest sołtysem w Zalcu w gm. Mrągowo. Robert Ciołek jest rodowitym mieszkańcem wioski, którą reprezentuje. Funkcję objął w 2013 roku i sprawuje ją do dziś. To jego druga kadencja, ale czas, który spożytkował dla swojego sołectwa za pierwszej kadencji wystarczył, by przekonać do siebie mieszkańców. W sołectwie, któremu „przewodzi” jednym z priorytetów była wiejska świetlica. Dziś ta świetlica jest chlubą Zalca, lecz zadań przed sołtysem i mieszkańcami jego sołectwa jest jeszcze wiele. W pierwszej kolejności ma to być kanalizacja. — Jej brak jest naszą bolączką — mówi Robert Ciołek.

Pretendent do tytułu cały czas czuje oddech co najmniej czwórki innych sołtysów, którzy nie zamierzają odpuścić. Gminę Sorkwity reprezentują w tej stawce Zuzanna Świniarska z sołectwa Pustniki i i Małgorzata Leśniak z Gizewa. Bardzo dobrze radzą sobie także inni panowie — Jan Nowociński z Ruskiej Wsi i Adam Paździorek, sołtys Lipowa z gm. Piecki.

Jakie zadania ma sołtys? Do jego obowiązków należy łączenie współpracy Urzędu Gminy z mieszkańcami danego sołectwa. I to we wszelkich istotnych sprawach mieszkańców, poczynając od informowania o problemach związanych z odśnieżaniem dróg, remontami, naprawą, zbieraniem podatków i opłat lokalnych, zwoływaniem zebrań, tworzeniem funduszu sołeckiego, realizacją zadań wynikających z funduszu, ścisłą współpracą z wójtem w sprawach istotnych warunków życia, opieki czy informowaniem o potrzebach rodzin zamieszkujących sołectwo w sprawach dowozu dzieci do szkół i rozwiązywaniem problemów bytowych. Współpracę z sołtysami, zwłaszcza tymi dobrymi, cenią sobie wszyscy wójtowie i burmistrzowie.

Naszym celem jest pokazanie jak ważną role pełnią w życiu swoich społeczności sołtysi. Sołtys to oczywiście urząd, ale w dzisiejszych czasach to przede wszystkim lider lokalnej społeczności. Takich najaktywniejszych liderów chcemy pokazywać.
W ubiegłym roku w w konkursie Gazety Olsztyńskiej i Dziennika Elbląskiego wzięło udział aż 620 kandydatów, z czego 318 to były kobiety. Nasi Czytelnicy na swoich faworytów oddali prawie 61 000 głosów! Tytuł Supersołtysa województwa warmińsko-mazurskiego otrzymał Jerzy Głowacki, sołtys Frygnowa (gm. Grunwald). W powiecie mrągowskim najwięcej głosów otrzymała Barbara Kotlińska z Sorkwit. Kto zdobędzie statuetkę w tym roku? Wkrótce się o tym przekonamy.

http://gazetaolsztynska.pl/490132,Regulamin-Plebiscytu-na-Super-Soltysa-2018.html/

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages