Sobota, 15 grudnia 2018. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Góra zamknięta na cztery spusty

2018-03-08 16:30:00 (ost. akt: 2018-03-08 16:52:45)
Góra Czterech Wiatrów w tym roku nawet nie była otwarta. Czeka na nowego właściciela

Góra Czterech Wiatrów w tym roku nawet nie była otwarta. Czeka na nowego właściciela

Autor zdjęcia: atchiwum KM

Kiedy w 2005 roku otwierano ośrodek na Górze Czterech Wiatrów nie tylko w rejonie Mrągowa pojawiło się ożywienie. Już nie trzeba było jeździć w góry, by poczuć smak jazdy na nartach. Kilka lat temu sytuacja niestety zaczęła się zmieniać.

Wyciąg narciarski na Górze Czterech Wiatrów istniał już wiele lat wcześniej, a jego ówczesnym właścicielem było Państwowe Gospodarstwo Rolne. Po latach naturalny spadkobierca terenu, czyli Gmina Mrągowo, postanowił kontynuować tę formę działalności. Powstały dwa całkowicie nowe wyciągi narciarskie, schronisko, droga dojazdowa oraz parkingi, zaś teren został zrewitalizowany i dostosowany do potrzeb turystów. W lutym 2005 roku prowadzenie świeżo uruchomionego obiektu powierzono spółce ze 100% udziałem gminy.

Przez dekadę ośrodek narciarski w Mrągowie rozwijał się i kwitł. Położona na półwyspie nad jeziorem Czos Góra Czterech Wiatrów jest częściowo zalesiona. Z jej wzniesień można podziwiać przepiękną panoramę miasta i jego okolic. Ponadto atrakcyjność obiektu wzmagały bezpośredni dostęp do ciągów komunikacyjnych (DK16) i bliskość do stolicy regionu (do Olsztyna wszak jest raptem 60 km), a także stolicy kraju (ok. 200 km).

Ośrodek jest wyposażony tak dobrze, jakby położony był nie na Mazurach, a co najmniej w naszych polskich górach. W szczytowym momencie funkcjonowania Góry Czterech Wiatrów sezon narciarski zaczynał się od pierwszych dni grudnia i trwał nawet do końca kwietnia. Niestety, z roku na rok warunki pogodowe coraz bardziej dawały się we znaki.

Pierwsze rozmowy o dalszej przyszłości ośrodka narciarskiego w Mrągowie rozpoczęły się jesienią 2015 roku. Ostatecznie w czerwcu 2016 roku władze gminy i radni zgodnie zdecydowali o wystawieniu obiektu na sprzedaż. — Moim zdaniem gmina popełnia duży błąd — komentuje pan Mieczysław, mieszkaniec Mrągowa. — To było jedyne w mieście miejsce, gdzie można było się zimą dobrze bawić. Na pewno nasz region straci na tym dużo.

Pierwszy przetarg miał się odbyć w marcu ub. roku, jednak na zakup Góry Czterech Wiatrów chętny się nie znalazł. Cena wywoławcza to 10 mln złotych. Niestety brakuje też chętnych na wydzierżawienie ośrodka choćby na sezon zimowy. — Próbowaliśmy to wydzierżawić bądź sprzedać, ale nie ma żadnego zainteresowania. Natomiast koszty utrzymania rosną — mówi Eugeniusz Łukasz z Urzędu Gminy Mrągowo.

Nieruchomość jest zabudowana, na jej terenie znajduje się schronisko turystyczne wraz z zapleczem i infrastrukturą ośrodka, maszynownią wyciągów oraz czterema wyciągami. Wszystko to na nic, skoro na naszych terenach zima... zrobiła się zbyt krótka. — Przy obecnych zmianach pogodowych, prowadzenie biznesu związanego z naturą to gra w rosyjską ruletkę — komentuje jeden z internautów. Tę niebezpieczną grę chciała podjąć sama Gmina Mrągowo, ale jak mówi Eugeniusz Łukasz „zima nie pozwoliła im się rozpędzić ze startem”. — Na dzień dzisiejszy nie ma szans na uruchomienie obiektu. Musimy już myśleć co zrobić, by za rok ktoś się nim zainteresował — dodaje urzędnik.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Andrzej #2458043 | 83.6.*.* 9 mar 2018 19:50

  Gołdap ma się dobrze, Okrągłe k/GiżyckA działają - a w Mrągowie się nie opłaca???

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rozsądny #2457221 | 95.40.*.* 9 mar 2018 01:29

  Myślę,że jest jeszcze ratunek da Góry Czterech Wiatrów: a mianowicie...pokrycie stoku igielitem. I po problemie. Zawsze to coś..niż nic. A pieniądze będą się same zarabiać...Wystarczy trochę pomyśleć ;-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages