Sobota, 17 marca 2018. Imieniny Reginy, Patryka, Zbyszka

Hodowali świnie nie wiadomo skąd

2018-03-09 14:43:21 (ost. akt: 2018-03-10 11:44:48)

Autor zdjęcia: KMP Olsztyn

Zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się na terytorium Polski afrykańskiego pomoru świń (ASF) nakłada na odpowiedzialne w tym zakresie służby nadzór nad właściwym przewozem zwierząt, produkcją, sprzedażą i obiegiem mięsa. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Inspektorat Weterynarii we współpracy m.in. z policjantami prowadzą kontrole nad miejscami sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego i związane z transportem zwierząt. Efekt działań służb zaskoczył jednego z gospodarzy w gminie Mrągowo.

Podejmowane działania mają na celu przeciwdziałanie wystąpieniu przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF). Wspólne kontrole policji i weterynarzy dotyczą m.in. transportu zwierząt oraz miejsc, gdzie mógł odbywać się nielegalny handel trzodą chlewną. Dlatego sprawdzeniu podlegają również podmioty prowadzące sklepy lub stoiska mięsne na targowiskach i bazarach, jak również restauracje oraz inne placówki gastronomiczne w celu wykrycia i eliminacji procederu wprowadzania do obrotu mięsa niewiadomego pochodzenia we współpracy z Sanitarną Stacją Epidemiologiczną.

Do jednej z takich kontroli doszło wczoraj (08.03) w jednym z domostw na terenie gminy Mrągowo. Tam pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej wspólnie z policjantami ujawnili nielegalną hodowlę trzody chlewnej oraz wiele nieprawidłowości związanych z jej zabezpieczeniem przed występującym zagrożeniem związanym z ASF. Hodowla m.in. nie została zgłoszona do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a zakupione świnie pochodziły z niewiadomego źródła, tym samym nie były też oznakowane.

W efekcie za naruszenie Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt właścicielowi grozi wysoka kara pieniężna określona w art. 85 aa, ponadto zwierzęta te mogą zostać uśmiercone.

Policja informuje, że w najbliższym czasie należy spodziewać się kolejnych wspólnych kontroli w zakresie eliminowania zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF, nie tylko na drogach, ale również w restauracjach, lokalach gastronomicznych i na targowiskach na terenie powiatu mrągowskiego.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (84) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A to ciekawe #2463249 | 94.254.*.* 15 mar 2018 14:32

  W efekcie za naruszenie Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt ..................................... zwierzęta te mogą zostać uśmiercone.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Wioelki Boze #2462771 | 91.233.*.* 14 mar 2018 21:18

  Kiedys swinki kwikały w kazdym przydomowym chlewiku , na święto tylko z wędzarek ogrodowych szły zapachy , a teraz taka afera z trzeba dochodzenie. Zenada .na przestępców policja bezradna to trzeba wsolczynnik wykrywalności chocby świniami podwyższyć.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jan #2458588 | 31.135.*.* 10 mar 2018 19:02

   Głupota w czystej postaci żeby Policję do takich pierdół wzywać

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Nielegalny hodowca #2458563 | 31.0.*.* 10 mar 2018 17:49

   Nie byłem aż tak zaskoczony wiem że mam sąsiada dobrego wraz ze swoją mamusią po prostu chcą mnie zniszczyć . A że policja była to tylko policja robią co im każą klapki na oczach i do przodu

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. obserwator #2458519 | 83.6.*.* 10 mar 2018 16:02

   szanowny inspektorze wet. jak wchodzisz na cudzy teren gdzie są świnki to powinieneś się przebrać w jednorazowe ubranko oraz przebrać całą twoją komisję bo może mieliście wcześniej kontakt z tą chorobą, przed kontrolą trzeba przeczytać przepisy i pomyśleć . pozdrawiam

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (84)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages