Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

"Wybuchowe" spotkanie w jednej z mrągowskich szkół

2018-03-17 10:24:38 (ost. akt: 2018-03-18 11:29:39)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

Kolejna szkoła w powiecie mrągowskim miała okazję gościć niecodziennych gości - saperów. Spotkanie zorganizowano we współpracy z mrągowską policją.

Tym razem mrągowscy policjanci wraz z żołnierzami Patrolu Rozminowania nr 12 w Orzyszu odwiedzili Szkołę Podstawową nr 1 w Mrągowie. Przeprowadzili zajęcia profilaktyczne na temat zagrożeń związanych z niewypałami i niewybuchami. Była to również okazja do poznania niebezpiecznego zawodu sapera oraz sprzętu wykorzystywanego przez nich w służbie.

— Podczas niecodziennego spotkania profilaktyczno-edukacyjnego z policjantami i saperami uczniowie poznali też zawód sapera oraz sprzęt wykorzystywany przez nich w służbie — mówi Dorota Kulig, oficer prasowy KPP w Mrągowie.

W trakcie spotkania saperzy omówili zasady postępowania w przypadku odnalezienia niewybuchów oraz innych niebezpiecznych przedmiotów. Opowiedzieli także kilka ciekawostek związanych z ich ekscytującym, a zarazem niebezpiecznym zawodem.

— Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Dlatego apelujemy o ostrożność i rozwagę — przestrzega rzecznik mrągowskiej policji. — Przypominamy, że pomimo upływu dziesiątek lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane najczęściej podczas prac polowych lub robót ziemnych na terenie całego kraju, są one nadal bardzo niebezpieczne.

Takie znaleziska często są zardzewiałe i skorodowane, ale wybuch może nastąpić w każdej chwili. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. — Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu — dodaje mł. asp. Dorota Kulig.

Pamiętajmy!
W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Następnie neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce.

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający "pocisk" pamiętaj:
- nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego,
- jeśli jest wykopany - nie zakopuj go ponownie,
- natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość,
- powiadom policję! Pozostawienie niewybuchu to niebezpieczeństwo dla innych!

źródło: KPP

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages