Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Wybierz z nami najpopularniejszą OSP

2018-03-24 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-06 16:43:30)
W Sorkwitach OSP ma remizą inną niż wszystkie

W Sorkwitach OSP ma remizą inną niż wszystkie

Autor zdjęcia: OSP Sorkwity

W regionie jest ich ponad 500, ale my szukamy tej najlepszej! Wybieramy Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną w regionie. W ubiegłym roku tytuł ten przypadł OSP z Wyszemborka. Tegorocznych laureatów poznamy na początku maja.

Wszystkich ochotniczych straży pożarnych na Warmii i Mazurach jest ponad pół tysiąca. Dokładnie 552, z czego 177 znajduje się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Niezależnie jednak od tego, to właśnie OSP cieszą się wśród społeczności lokalnych największym zaufaniem.

Zakres działalności ochotniczych straży pożarnych to wszystkie odcienie ratownictwa. Strażacy są przede wszystkim przy pożarach, ale także podczas działań na wodzie, w zagrożeniach chemicznych i ekologicznych. Ochotnicze Straże Pożarne zajmują się również sportem, edukacją i wychowaniem oraz kulturą. — Integrujemy środowisko, bardzo często w remizach odbywają się imprezy kulturalne, szkolenia czy spotkania kół gospodyń wiejskich — mówi Grzegorz Matczyński, dyrektor zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.

— Takie plebiscyty pokazują nieznane do końca wszystkim oblicza ochotniczych straży pożarnych. O tym, że strażacy jadą wozem do pożaru i że coraz częściej siedzi w nim wiele kobiet, to wszyscy wiedzą. Nie wiemy natomiast, że w strażnicach odbywa się mnóstwo różnego rodzaju imprez, spotkań i wydarzeń — zaznacza Grzegorz Matczyński.

W naszym plebiscycie od początku wysoko „w czubie” była Ochotnicza Straż Pożarna z Sorkwit. Jej druhowie przyzwyczaili się, że służą pod pieczą Marty Kopaniec. Pani prezes na co dzień pracuje w sanepidzie w Mrągowie. Wolny czas dzieli między rodzinę a jednostkę. Pojedzie i do wypadku, i do pożaru. I chociaż w swojej służbie obserwuje wiele ludzkich nieszczęść, spotyka się też z zabawnymi sytuacjami. Na przykład z grobowca w Sorkwitach zdarzało jej się wydobywać... jenota.

— Jestem dumna z moich kolegów i koleżanek — opowiada Marta Kopaniec. — Cieszę się, że potrafimy się zjednoczyć i wspólnie działać. Wyremontowaliśmy remizę. Jest piękna! Mamy za sobą kilkadziesiąt projektów edukacyjno-kulturalnych. Działamy na rzecz lokalnej społeczności.

Głosowanie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną potrwa do 1 maja. W każdym powiecie wyłonimy po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajdują się w systemie. Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej i Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

Głosowanie polega na wysłaniu sms-a pod przypisany numer, z ustaloną treścią zamieszczoną w cudzysłowie zgodnie z danym powiatem. X to numer porządkowy przypisany konkretnej OSP z listy danego powiatu. Koszt jednego SMS- wynosi 1,23 zł brutto.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages