Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Cmentarzysko Galindów. Pierwsze takie odkrycie w Nowych Bagienicach

2018-05-03 19:00:00 (ost. akt: 2018-05-03 19:05:25)
W kwietniu w pracach archeologicznych brali udział studenci

W kwietniu w pracach archeologicznych brali udział studenci

Autor zdjęcia: archiwum

NOWE BAGIENICE\\\ Galindowie żyli tu ponad tysiąc lat, a my wciąż tak niewiele wiemy o ich życiu. Ostatnie odkrycia archeologów zbliżają nas do tej wiedzy.

W listopadzie 2017 roku archeolodzy dokonali zaskakującego odkrycia. W bezpośredniej bliskości budowanej tam drogi (tak zwanej „szesnastki”) znaleźli żelazne noże, bransolety, fragmenty naszyjników, fragmenty kłódki oraz okucie rozdzielacza uzdy końskiej. Wstępna analiza pozwoliła określić, że zabytki te pochodzą z XI–XIII wieku. Potwierdza to też ocena odkrytych tam fragmentów ceramiki i przepalonych kości ludzkich. I to właśnie fakt odnalezienia kości i płytkie posadowienie znaleziska pod powierzchnią gruntu pozwoliło naukowcom na wysnucie hipotezy, że to pierwsze takie odkryte stanowisko autonomicznego cmentarzyska na Warmii i Mazurach, na terenie wczesnośredniowiecznej Galindii.

Galindowie byli jednym z plemion pruskich, wymienionych w XIV wiecznej Kronice Ziemi Pruskiej krzyżackiego kronikarza Piotra z Dusburga. Do momentu odkrycia stanowiska w Nowych Bagienicach naukowcy dysponowali jedynie informacjami o bardzo specyficznych, zbiorowych pochówkach ludzkich, ujawnionych w czasie badań wykopaliskowych w Szestnie - Czarnym Lesie koło Mrągowa. Najbliższych analogii archeologowie dopatrują się w wykopaliskach, w Szurpiłach koło Suwałk, na obszarze wczesnośredniowiecznej Jaćwięży. Dlatego jest to takie ważne, a jednocześnie niespodziewane i zaskakujące odkrycie.

W połowie kwietnia, po przeczekaniu zimy, archeolodzy wznowili poszukiwania i w krótkim czasie wzbogacili swoje zbiory o kolejne eksponaty. Teraz nastąpi ich wstępna analiza. Zabytki zostaną sfotografowane i opisane.
W niedługim czasie wrócimy do tematu.

Zdzisław Piaskowski

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Max #2497207 | 85.202.*.* 7 maj 2018 12:29

    Najlepszym odkryciem jest ta blondynka,to jest dopiero odkrycie

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages