Zaplanujmy razem nasze miasto

2018-05-11 10:00:00(ost. akt: 2018-05-11 11:20:30)
W ubiegłym roku mrągowianie chętnie uczestniczyli w planowaniu przestrzeni swojego miasta

W ubiegłym roku mrągowianie chętnie uczestniczyli w planowaniu przestrzeni swojego miasta

Autor zdjęcia: archiwum Urzędu Miasta w Mrągowie

W kwietniu ubiegłego roku Mrągowo przystąpiło do projektu „Przestrzeń dla partycypacji”. Jego celem jest wsparcie samorządów w zmianach dokumentów planistycznych i konsultowanie ich z mieszkańcami. Teraz projekt jest kontynuowany.
W projekcie uczestniczy aktualnie 25 miast z całej Polski. Prócz Mrągowa są to między innymi: Olsztyn, Bydgoszcz, Warszawa, Piaseczno, Wołomin, Wałbrzych i Kielce. W Mrągowie nadano mu nazwę „PlanujeMy Mrągowo”, a efektem całorocznej pracy jest zakwalifikowanie się naszego miasta do drugiego etapu przedsięwzięcia.

Zaproszenie do planowania
Zgodnie z ustawą, projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wykłada się do publicznego wglądu na co najmniej 21 dni oraz organizuje dyskusję nad przyjętymi rozwiązaniami. Włodarze Mrągowa postanowili rozszerzyć ten etap i pod nazwą „PlanujeMy Mrągowo II”, jeszcze przed oficjalnym jego wyłożeniem do wglądu, zorganizować spotkanie otwarte z urbanistą oraz cykl spotkań, pod nazwą „śniadanie z planistą”. Celem tych spotkań jest wyjaśnienie zapisów w planie. Ponadto na stronie internetowej miasta dostępna będzie mapa z zapisami planu oraz uwagami mieszkańców. Na zakończenie odbędzie się publiczna debata w Urzędzie Miasta.

Projekt konsultacji społecznych planu zagospodarowania przestrzennego „PlanujeMY Mrągowo II” obejmuje trzy lokalizacje.
— Pierwsza, to promenada nad Jeziorem Czos przy amfiteatrze, a dokładniej, skarpa pomiędzy hotelem, a brzegiem jeziora. Są tam trzy działki leśne, które należało by przekwalifikować na nieleśne i wraz z terenami przybrzeżnymi utworzyć ciąg hotelowo–spacerowo–rekreacyjny — zdradza Kamil Rozberg z Urzędu Miasta w Mrągowie.

Lokalizacja druga obejmuje Plac Armii Krajowej i osiedle przy ul. Wileńskiej.
— Problem polega tu na tym, że dotychczasowy plan zagospodarowania przestrzennego nie posiada podstawowych parametrów chroniących historyczną zabudowę i w przyszłym planie trzeba by to naprawić oraz dokonać zmian służących uporządkowaniu i estetyzacji przestrzeni — mówi urzędnik.

Trzecia lokalizacja obejmuje Strefę Przemysłową przy ul.Giżyckiej, gdzie planowane zmiany miałyby zapewnić jej przemysłowy charakter z jednoczesnym ograniczeniem uciążliwości dla mieszkańców i turystów.

Zdzisław Piaskowski

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5