Czwartek, 23 stycznia 2020. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Terytorialsi z Mrągowa rozpoczynają szkolenie

2018-05-24 12:09:08 (ost. akt: 2018-05-24 17:29:53)

Autor zdjęcia: archiwum WOT

W sobotę 26 maja rusza kolejna tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tym razem szkolenie rozpoczną ochotnicy z Mrągowa i okolic.

Ochotnicy z Giżycka, Węgorzewa, Gołdapi, Mrągowa i okolic rozpoczną 3-letni okres szkolenia w wojskach obrony terytorialnej i staną się częścią społeczności żołnierskiej. To ważny krok w budowie batalionu lekkiej piechoty w Giżycku.

W powiecie giżycki, gołdapskim, mrągowskim i węgorzewskim jako pierwsi, swoje szkolenie rozpoczną rezerwiści. To ochotnicy, którzy ponownie przyjęli kartę powołania i wrócili do służby wojskowej jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT). — Liczymy na ich doświadczenie i determinację — podkreśla dowódca 4W-MBOT, płk Mirosław Bryś.

Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną służbę i złożyli przysięgę, będą doskonalili się 
w realizacji zadań na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Każdy dzień szkolenia wyrównawczego będzie wypełniony zajęciami od momentu pobudki do capstrzyku.

Terytorialsi z przeszkoleniem wojskowym, będą mogli przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, taktyki i terenoznawstwa. Nowością dla nich będzie strzelanie z najnowocześniejszych polskich karabinków Grot, które są już na wyposażeniu 4W-MBOT. W tym zakresie przejdą intensywne szkolenie, które pozwoli wyrabiać prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas posługiwania się bronią indywidualną.

Równolegle prowadzone będą szesnastodniowe szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego. W tym szkoleniu mogą wziąć udział ochotnicy ze środowiska cywilnego, którzy spełniają wymagania ustawowe, takie jak wszyscy kandydaci na żołnierzy. Pierwsze „szesnastki” dla ochotników z powiatu giżyckiego, gołdapskiego, mrągowskiego i węgorzewskiego rozpoczną się w 9 czerwca br.

Ochotnicy ze szkolenia wyrównawczego spotkają się z żołnierzami szkolenia podstawowego na przysiędze, 24 czerwca br. w Olsztynie. Po przysiędze tworzone będą moduły kompanijne, złożone w połowie z rezerwistów, a w połowie z osób, które wcześniej z wojskiem nie miały do czynienia. W takich grupach ochotnicy WOT będą szkolili się przynajmniej dwa dni w miesiącu oraz - w ramach szkolenia zintegrowanego - przez 14 dni w roku. Specjaliści obsługujący bardziej skomplikowany sprzęt będą mieli więcej szkoleń.

Przygotowanie żołnierza terytorialnej służby wojskowej (TSW) do walki trwa trzy lata. Podzielone jest na trzy fazy, każda trwa 12 miesięcy. — W pierwszym roku skupiamy się na tym, by nauczyć Terytorialsa podstaw walki i przetrwania na polu walki — dodał płk Bryś. Drugi rok służby to szkolenie specjalistyczne wynikające z przypisanej do żołnierza specjalności wojskowej. Trzeci etap przeznaczamy na zgrywanie żołnierza z plutonem, kompanią i batalionem. Łącznie jest to nie mniej niż 124 dni szkoleniowe w ciągu 3 lat. Po tym czasie żołnierz jak i jego pododdział otrzyma certyfikat gotowości do walki.

Jak zostać Terytorialsem?
Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach. Proces rekrutacji opisany jest prosto i czytelnie. Dzięki stronie www można też ustalić adres najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za procedurę naboru.

Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do WOT mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Giżycku, gdzie uzyskają informacje o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT.

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 

źródło: WOT

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages