CZYTAM BO LUBIĘ: Jak umierają Polacy

2018-06-17 08:00:00(ost. akt: 2018-06-17 08:34:46)

Autor zdjęcia: archiwum BMM

NASZA AKCJA\\\ Do poczytania na nadchodzące dni polecamy książkę dziennikarza Pawła Reszki pt. „Mali bogowie 2. Jak umierają Polacy”. Naprawdę mocna lektura.
W poprzedniej, głośnej książce „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy” dziennikarz Paweł Reszka zatrudnił się w szpitalu jako sanitariusz. Opisując praktyki stosowane w placówkach pokazał patologie obecne w polskiej służbie zdrowia oraz dylematy, z którymi na co dzień spotykają się lekarze.

Pisząc „Mali bogowie 2.Jak umierają Polacy” Reszka dołączył do zespołu ratowników medycznych jeżdżących karetką pogotowia do pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy medycznej, by pokazać trudy pracy w pogotowiu. Przeprowadził rozmowy z dziesiątkami specjalistów medycznych, które potem w swojej książce opisał. Na tej podstawie ukazuje się smutny obraz polskiej służby zdrowia i jej niedofinansowanego systemu.
O pracy ratowników medycznych mówi w wielu gorzkich słowach: - Ratownicy są przepracowani, narażeni na potężny stres, mają codziennie do czynienia z ratowaniem życia, codziennie patrzą na śmierć, muszą ją tłumaczyć rodzinie i bliskim pacjentów.

Ale książka „Mali Bogowie 2” to także opowieść o polskim społeczeństwie. Małe miasteczka, wsie na pierwszy rzut oka są sielskie, dopiero gdy wchodzi się na podwórze, otwiera drzwi widać biedę, wódkę, dopalacze, agresję. Książka ta napisana jest w większości w postaci rozmów, tym razem z ratownikami medycznymi i lekarzami. Pomiędzy dialogi autor wplata swoje własne spostrzeżenia i obserwacje z wyjazdów w karetce oraz przedstawia wycinki danych dotyczących polskiej służby zdrowia. Całość tworzy jednolitą i interesująco napisaną konstrukcję.

Powinni tę książkę przeczytać także pacjenci. Może po lekturze wykażą się większą empatią dla lekarzy. Może zyskają wiedzę, jak poruszać się w systemie. A może –znając kulisy leczenia i wiedząc, gdzie są słabe punkty – uchronią siebie albo swoich bliskich od błędu lekarskiego?

Książka świetnie pokazuje, jak trudno być porządnym człowiekiem w polskiej służbie zdrowia – w systemie, który każdego stopniowo wyleczy z empatii.
Książka dostępna w Bibliotece Miejskiej w Mrągowie.

Anida Keller

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5