Wtorek, 11 sierpnia 2020. Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny

Sukces Agaty Dowhań i jej... Sukcesu

2018-06-23 09:00:00 (ost. akt: 2018-07-08 14:09:57)

Autor zdjęcia: Archiwum

— Zza żelaznej kurtyny w latach 60-tych udałam się Batorym do USA. Zagrałam w „Emancypantkach” z samym Tadeuszem Janczarem u Hanuszkiewicza w Teatrze Powszechnym — mówi Agata Dowhań, z którą rozmawialiśmy w przededniu jubileuszu powadzonego przez nią Studia Wokalnego „Sukces”.

Zobacz także: Agata Dowhań - nasza Alibabka Agata Dowhań  (druga z lewej ) dołączyła do Alibabek w 1974 roku Wiosna, ach to ty - śpiewa Marek Grechuta. W tle słychać powtarzający się niczym echo, ciepły, ujmujący kobiecy głos. Należy do Agaty Dowhań, Alibabki,...
Na pytanie „kto to jest Agata Dowhań?” usłyszymy dwie pewne odpowiedzi. Pierwsza przychodzi natychmiast, że to Alibabka, a druga z kolei to, ... że to Sukces. Po chwili zastanowienia myśli się krystalizują i jawi się obraz estrady pełnej tańczącej i rozśpiewanej młodzieży w białych strojach. Ta biel niewinności jest dopełnieniem ruchu scenicznego i uzupełnieniem pełnego bogatych barw radosnego śpiewu w harmonii z dźwiękami instrumentów. Ale biel przepasanych w talii, na wschodnią modłę, długich koszul młodych artystów jest też tłem do smutku i nostalgii rzewnej pieśni „Buki moje”.

Z mgły pamięci wyłania się też pełen pastelowych kolorów obraz roztańczonych dzieciaków. Obraz ten nabiera ostrości i młodzi wykonawcy w kostiumach w duże kolorowe łaty zaczynają być rozpoznawalni jako Sukces, którego początek zainicjowała Agata Dowhań.
Po tym pełnym przeróżnych odcieni barw i dźwięków, dynamicznym wstępie, wróćmy do odpowiedzi na postawione pytanie.

Zobacz także: Agata Dowhań - o sobie, zespole i Mrągowie [kontynuacja] Agata Dowhań - o sobie, zespole i Mrągowie [kontynuacja] Choć na Mazury przyjechała w innym celu, już niemalże 20 lat, przekazując młodzieży swoje umiejętności i bogate doświadczenie, prowadzi Studio Wokalne...
I tak, Agata Dowhań, to założycielka i kierownik artystyczny Studia Wokalnego SUKCES, wokalistka zespołu Alibabki, ale też współzałożycielka i wokalistka pierwszego składu zespołu Partita. Jest absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia na wydziale śpiewu solowego. Pracuje w tamtym czasie w różnorodnych formach artystycznych. Są to muzyczne programy telewizyjne, nagrania studyjne, radiowe i płytowe, musicale, sztuki teatralne, ale także koncerty w kraju i za granicą.

Już liceum, a było to czterdzieste LO w Warszawie, polonistka Barbara Kalbarczyk poruszyła w nas inwencję twórczą i kreatywność. To ona pierwsza powiedziała mi, że mam srebrny głos i, że powinnam śpiewać. Pod jej opieką zajęłam drugie miejsce w przeglądzie recytatorskim miasta Warszawy. A do Warszawy przyjechałam z rodzicami z Kołobrzegu, kiedy miałam pół roczku. Mój tata pochodzi z spod Tarnopola na Ukrainie, a do Kołobrzegu przyjechał po wojnie z wojskiem i tam został, zakochał się w mojej mamie. Stamtąd rodzice zabrali mnie w rodzinne strony mamy na Mazowsze, w obawie przed powrotem Niemców. Właśnie tak trafiłam do Warszawy.

Kiedy jeszcze byłam w liceum, chodziłam do domu kultury na zajęcia grupy wokalnej. W składzie zespołu były same dziewczyny, a instruktorem był nauczyciel z liceum muzycznego, Janusz Kępski, przyszły kompozytor pięknej piosenki „Jaskółka uwięziona”. Śpiewałyśmy popularne piosenki, ale kiedy w przerwach prób nasz instruktor dla relaksu grał Beethovena, Bacha, Chopina, tak bardzo nam się to spodobało, że podsunęłyśmy mu pomysł, aby spróbować zaśpiewać muzykę poważną. Pomysł chwycił i zaczęłyśmy mozolnie nad nim pracować. Instruktor zmieniał skład zespołu wielokrotnie, bo dziewczyny nie mogły sprostać jego wymaganiom. Z całej grupy zostałam tylko ja, a pozostałe dziewczyny przyprowadził z liceum muzycznego i w ten sposób powstał zespół Partita. Kępski jednak postawił mi warunek, że jeśli chcę śpiewać w zespole, to muszę iść do szkoły muzycznej. Chętnie na to przystałam i rozpoczęłam naukę śpiewu klasycznego, jednocześnie praktykując w Particie.

Po roku działalności nagrałyśmy w Polskich Nagraniach płytę długogrającą z transkrypcjami muzyki poważnej. Był to pierwszy zespół młodzieżowy, który śpiewał tego rodzaju muzykę. Z tym repertuarem zostałyśmy zaproszone do USA. Przeżyłam wspaniałą przygodę życia, płynąc Batorym przez prawie dwa tygodnie na drugą półkulę naszej planety. Z okresu pracy z Partitą wspominam pięknie współpracę z Adamem Hanuszkiewiczem w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Zagrałyśmy tam śpiewające pensjonarki w „Emancypantkach” Prusa. Cóż to była za frajda! Regularna praca na żywo w teatrze i to z takimi sławami, jak Hanuszkiewicz i Tadeusz Janczar. Ciekawiło mnie to życie teatralne, nie tylko na scenie, ale także za kulisami. Poczułam tam prawdziwą magię teatru.

Po zmianach kierownictwa w Particie zmienił się również skład zespołu i repertuar. Ja potrzebowałam również jakiejś zmiany. Odeszłam z zespołu i zdałam egzamin do Policealnego Studium Architektury. Dyplom ukończenia Szkoły z piątką leży sobie spokojnie w szufladzie wśród moich ważnych dokumentów i nie wadzi nikomu.

Do Alibabek trafiłam w 1974 r. na zastępstwo. Zadzwonił do mnie wtedy Juliusz Loranc i poprosił o dołączenie do zespołu na wyjazd na Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, ponieważ jedna z Alibabek nie może pojechać z powodu zagrożonej ciąży. Pojechałam wtedy na festiwal i na nowo złapałam bakcyla, dlatego w mojej szufladzie nadal leży opuszczony przeze mnie dyplom technika architekta, a ja śpiewam, śpiewam i uczę śpiewu do tej pory. Alibabki mnie zaakceptowały. Po powrocie nieobecnej dziewczyny, ja z moim sopranem, też okazałam się potrzebna. Przyjęcie mnie do zespołu potraktowałam, jako nobilitację. Zawsze podobał mi się ich repertuar i brzmienie wokalne.

Ponad dwadzieścia lat temu założyłam Studio Wokalne „SUKCES”. Wraz kadrą instruktorską prowadzę placówki w Kętrzyńskim Centrum Kultury, w Biskupieckim Domu Kultury (CKTiS), w Przedszkolu w Pieckach, w Rozogach w gminie Sorkwity, i w Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie. Z Mrągowem współpracuję już 20 lat i z tej okazji, 30 czerwca o godzinie 12.00, odbędzie się widowisko jubileuszowe w sali widowiskowej CKiT.

W przedstawieniu wystąpią aktualni członkowie Grupy Sukces, a także dawni adepci tego Studia. Między innymi wystąpi Agata Grześkiewicz, Martyna Jaskulska, Włodzimierz Chmal i Mateusz Grędziński - zwycięzca Voice of Poland. Gościem specjalnym będzie aktorka Irena Telesz i kompozytor, twórca musicalu „Kochanie bez Granic” Jerzy Jarosław Dobrzyński — tą informacją Agata Dowhań zakończyła swoją opowieść, jednocześnie zaproszając naszych Czytelników na widowisko jubileuszowe po tytułerm „SUKCES” wczoraj i dziś!
Nasza gazeta jest patronem medialnym przedstawienia. Będziemy tam i opiszemy je dla Was.

Zdzisław Piaskowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages