Piątek, 17 stycznia 2020. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Oszust pędzi światłowodem

2018-07-16 14:00:00 (ost. akt: 2018-07-16 13:20:55)
Nieuczciwi sprzedawcy obiecywali rozwiązanie obecnej umowy

Nieuczciwi sprzedawcy obiecywali rozwiązanie obecnej umowy

Autor zdjęcia: Zdzisław Piaskowski

SENIORZY\\\ — Jak mogłam dać się oszukać? Nie wiem czy umowę nieświadomie wyrzuciłam, czy jej nie dostałam. Wiem tylko, że bez umowy nie mogę się skutecznie odwołać — mówi nasza Czytelniczka. Jej historia niech będzie przestrogą dla innych.

Pani Irena, emerytka z Osiedla Parkowego, miała problem z telefonem stacjonarnym. Może słowo problem jest tu małą przesadą, ale do rzeczy. Córka podarowała jej telefon komórkowy i używany do tej pory, poczciwy stojący w przedpokoju staruszek, stał się zbytecznym. Dlatego postanowiła się go pozbyć, a okazja przyszła sama. Na początku tego roku do drzwi jej mieszkania zapukała przedstawicielka pewnej firmy telekomunikacyjnej. Pani Irena, choć niechętnie, wpuściła gościa do domu i wysłuchała kwiecistej zachęty pani z telekomunikacji, która powiedziała, że wystarczy podpisać tu, wskazała palcem, i rozwiązanie umowy na telefon stacjonarny stanie się faktem bez wychodzenia z domu. Jakie było jej zdziwienie, kiedy w niedługim czasie listonosz przyniósł fakturę za usługi telekomunikacyjne, których nie zamawiała i z których nie korzystała, możemy sobie tylko wyobrazić. Potem były następne. Na ostatniej z 29 czerwca widnieje kwota 513,96 PLN, a pani Irena przeciera oczy ze zdziwienia i mówi:

— Jak mogłam tak się dać podejść? Jak mogłam dać się tak oszukać? Nie mam umowy. Nie wiem czy ją nieświadomie wyrzuciłam, a może nie dostałam żadnego egzemplarza. Nie wiem. Wiem tylko, że bez umowy nie mogę się skutecznie odwołać — dodaje kobieta wzburzona niemocą.

Sławomir Rosiek, Powiatowy Rzecznik Konsumentów ze Starostwa Powiatowego w Mrągowie poinformował nas, że pierwsze sprawy, które do niego trafiły z tej firmy telekomunikacyjnej datowane są na rok 2009 i w sumie do tej pory zgłosiło się około 60 osób z umowami.

— Umowy były zawierane w mieszkaniu konsumenta, przede wszystkim z osobami starszymi, posiadającymi telefony stacjonarne i dotyczyły usługi telekomunikacyjnej telefonii stacjonarnej oraz dostaw energii elektrycznej — informuje urzędnik.
W zdecydowanej większości przypadków konsumenci chcieli odstąpić od umowy i skarżyli się na sposób postępowania przedstawicieli firmy przy zawieraniu umowy:
— Podszywali się pod aktualnego operatora klienta
— Obiecywali obniżkę abonamentu i kontynuację obecnej umowy
— Często nie pozostawiali egzemplarza umowy, co uniemożliwiało odstąpienie od umowy w terminie 14 dni (z umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa można odstąpić w ciągu 14 dni od jej zawarcia bez żadnych przyczyn i negatywnych konsekwencji).
W 2016 r. UOKiK nałożył na tę firmę karę finansową za wprowadzanie w błąd w wysokości ponad 481 tysięcy złotych.

W okresie ostatnich dwu lat nikt nie zgłaszał podobnych przypadków mrągowskiej policji, ale problem istnieje in policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy proponując obniżenie rachunków za energię elektryczną i usługi telekomunikacyjne „podsuwają” do podpisania inne umowy. Poszkodowani orientują się dopiero wtedy, gdy otrzymują do zapłaty faktury za usługi, których nie zamawiali. Pamiętajmy, żeby dokładnie zapoznawać się z dokumentami, zanim cokolwiek podpiszemy.
W przypadku gdy podejrzewamy, że podpisując umowę zostaliśmy wykorzystani przez osoby prowadzące nieuczciwą działalność, to po pomoc w rozwiązaniu takiej umowy należy zwrócić się do powiatowego Rzecznika Konsumentów. W sytuacji gdy jesteśmy przekonani, że padliśmy ofiarą oszustwa, to zawiadomienie w tej sprawie należy złożyć w najbliższej jednostce policji.

Oto kilka rad Joanny Dawidczyk z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie:
— Sprawdź nazwę firmy i tożsamość przedstawiciela, który pojawił się w Twoim domu. Informacje zweryfikuj w firmie, którą ma reprezentować
— Dowiedz się jakie dokładnie warunki oferuje Ci sprzedawca. Dopytuj o wszystkie szczegóły budzące wątpliwości
— Nie podpisuj umowy bez dokładnego przeczytania jej treści i w sytuacji kiedy nie jesteśmy pewni co do jej treści. Umów się na podpis później, aby spokojnie przeczytać dokument. Skorzystaj z pomocy bliskich
— Podpisując umowę powinieneś otrzymać swój egzemplarz dokumentu oraz wzór odstąpienia od umowy
Apelujemy również do osób, które opiekują się swoimi rodzicami i dziadkami o to, by mówili im o możliwości zaistnienia takiego oszustwa.

Zdzisław Piaskowski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages