Energa zwycięska w Mrągowie

2018-07-18 19:40:00(ost. akt: 2018-07-19 19:35:58)
Zwycięzcy turnieju, Energa 3x3 Gdańsk, w towarzystwie sponsora reprezentacji Polski

Autor zdjęcia: organizator

Energa 3x3 Gdańsk nie miała sobie równych w turnieju Lotto 3x3 Quest, który odbył się w Mrągowie. Zawody rozegrano w weekend w hali przy ul. Kopernika 2C. Gdańszczanie pokonali Sokoły 2 Bball. Brąz wywalczyły Sokoły Ostrów.
Przy odpowiednio dobrych warunkach pogodowych turniej miał się odbyć na Placu Piłsudskiego. Jednak aura pokrzyżowała plany organizatorom, dlatego sobotni turniej w kategorii „open” mężczyzn rozegrany został w hali sportowo-widowiskowej przy ul. Kopernika 2C. Po fazie grupowej do ćwierćfinałów awansowało osiem drużyn, wśród nich ekipy Energa 3x3 Gdańsk, Isvien Marijampole, Mucha Nie Siada, Lajtowi w Obronie, Ku Chwale - Zelów, Sokoły Ostrów, Sokoły 2 Bball oraz Ugramy Ełk.
Chyba najciekawszym pojedynkiem był mecz pomiędzy Mucha Nie Siada a Lajtowi w Obronie. Tam losy zwycięstwa ważyły się do ostatnich sekund. Ostatecznie Lajtowi wygrali 21:19. Drużyna ta trafiła w półfinale na Energa 3x3 Gdańsk. Drugą parę tworzyły zespoły obu Sokołów. W pierwszym meczu emocje przyniosła tylko jego początkowa faza, w której twarda gra Lajtowych w Obronie dawała im szansę na walkę z rywalami. Końcowy wynik był jednak korzystny dla obrońca mistrzowskiego tytułu (21:12). W meczu o 3. miejsce całe spotkanie stało pod znakiem ostrej rywalizacji i żadna ze stron nie miała zamiaru odpuścić. Zwycięstwo zespołu Sokoły Ostrów zapewniło trafienie Piotra Barszcza (20:19). W finale Energa 3x3 Gdańsk nie miała problemów z pokonaniem Sokołów 2 Bball (21:12).

Drugi dzień w hali

W drugim dniu turnieju w Mrągowie rywalizacja także toczyła się pod dachem. Rozegrane zostały dwie kategorie wiekowe U23 oraz U15 mężczyzn. W starszej kategorii najlepsza okazała się ekipa Hutnik Warsaw, która pokonała w finale U18 1 Polska (szeroki skład kadry) 21:18. W kategorii U15 zespół You Will Lose bez porażki zakończył zmagania w Mrągowie, w finale pokonując Kaczuszki (11:9). Pierwsze miejsce w konkursie rzutów z dystansu ex aequo zdobyli Tomasz Zuzański i Michał Kroczak (U18 M Polska 2). Konkurs wsadów wygrał Thomas Davis z zespołu Energa 3x3 Gdańsk.

Powrót do korzeni
— 3x3 Quest to cykl turniejów, które mają na celu wyłonić najlepszą drużynę w koszykówce 3x3 w kategoriach „open” mężczyzn i kobiet w naszym kraju — wyjaśnia Bartłomiej Koziatek. Organizator mrągowskiego turnieju podkreśla, że koszykówka 3x3 staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, również w Polsce. — Ta odmiana dyscypliny jest jej powrotem do korzeni, czyli do rozgrywek ulicznych. Międzynarodowy Komitet Olimpijski w czerwcu 2017 roku podjął decyzję o włączeniu koszykówki 3x3 do programu zawodów począwszy od Igrzysk Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Tym samym taka odmiana koszykówki błyskawicznie zaczęła się rozwijać, wzrosła konkurencja i przebić się do czołówki jest się coraz trudniej — dodaje Bartłomiej Koziatek, który jest koordynatorem kadr 3x3 Polskiego Związku Koszykówki.
Turniej w Mrągowie oglądali m.in. lokalni samorządowcy, władze PZKosz i W-MZKosz oraz lokalni biznesmeni i działacze sportowi. A już w najbliższy weekend w Katowicach odbędzie się turniej finałowy rozgrywek o mistrzostwo Polski w kategorii „open” mężczyzn.