środa, 22 maja 2019. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Hybryda kultur - festiwal jakiego jeszcze nie było

2018-08-03 09:25:48 (ost. akt: 2018-08-03 09:30:44)
Zespół Dikanda jest jedną z gwiazd premierowej edycji festiwalu Hybryda Kultur

Zespół Dikanda jest jedną z gwiazd premierowej edycji festiwalu Hybryda Kultur

Autor zdjęcia: Dikanda

„Hybryda Kultur Festiwal” to projekt wyjątkowy i przełomowy. Festiwal zachęcać będzie polskich i zagranicznych artystów do twórczego interpretowania kultury tradycyjnej, ludowej i ukazywania efektów swoich inspiracji na tle współczesnej instrumentalistyki oraz różnorodności obecnych i przyszłych stylów muzycznych.

W piątek 3 sierpnia o godz. 19.00 w amfiteatrze nad jeziorem Czos gośćmi premierowej edycji Hybrydy Kultur będą zespoły Dikanda i Dziczka oraz Karolina Skrzyńska z zespołem.

Natchnienie z muzyki polskich korzeni czerpali Fryderyk Chopin i Karol Szymanowski, mistrzowie których dzieła rozsławiły kulturę polską na wieki. Niestety współcześnie polska scena muzyczna wciąż jeszcze nie wyzwoliła się z koleiny "cepelizacji" kultury ludowej, co sprawia, że przebogate spuścizna muzyki tradycyjnej, nadal tkwi w zamkniętym kręgu imprez folklorystycznych i konserwatywnego grona odbiorców i twórców, którzy powielają interpretacje muzyki ludowej rodem z czasów PRL.

Stworzone w Polsce Ludowej, stylizacje rozpisane na rozbudowane zespoły pieśni i tańca, stały się dla autentycznej XIX w. kultury obszarów wiejskich dawnej Rzeczypospolitej swoistym pocałunkiem śmierci. Od kilku lat narasta pozytywna tendencja odtwarzania polskiej muzyki ludowej sprzed tej deformacji. Brak jednak miejsca w muzycznej przestrzeni publicznej, gdzie spotkać by się mogli twórcy, którzy chcą łączyć tęsknotę za tym, co minęło bezpowrotnie, z ewaluacją i przekładem spuścizny przodków na język współczesnej sceny muzycznej.

“Hybryda Kultur Festiwal” wyszukiwać, promować i konfrontować będzie tych twórców, którzy z dziedzictwem muzycznym dawnej wsi chcą rozwijać nowe gatunki, formy i style muzyki współczesnej, tak jak przed laty robili to Chopin i Szymanowski. O tym, że działania takie mają szansę wpisać się w historię muzyki współczesnej świadczą dobitnie przykłady "gigantów" sceny muzycznej, jak Peter Gabriel czy Sting, którzy w swej twórczości regularnie wynoszą archaiczne ludowe śpiewy na wyżyny muzyki współczesnej. "Hybryda Kultur Festiwal" będzie wspierać tych niekomercyjnych artystów, którzy w swoich nonkonformistycznych i niekomercyjnych poszukiwaniach twórczych pójdą za głosem serca i natchnieniem czerpanym z korzeni.

Wstęp wolny.

źródło: CKiT
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages