Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Skrzynia Czasu z wydłużonym terminem

2018-09-23 08:01:49 (ost. akt: 2018-09-22 14:38:53)
skrzynia czasu w mrągowie

skrzynia czasu w mrągowie

Autor zdjęcia: Mateusz Kossakowski

Do połowy października wydłużony został termin składania materiałów do Mrągowskiej Skrzyni Czasu.

Mrągowska Skrzynia Czasu to projekt realizowany z okazji obchodów 670-lecia Mrągowa. Mieszkańcy mogą przygotować specjalną teczkę z zawartością, którą chcą przekazać przyszłym pokoleniom.

Wszystkie przygotowane materiały zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanej skrzyni, która będzie później zakopana w betonowym sarkofagu oraz oznaczona pamiątkową tablicą. Jej otwarcie nastąpi po 50. latach, czyli w 2068 roku. Do tego czasu klucze do skrzyni będą przechowywane u Strażnika Skrzyni, czyli u burmistrza Mrągowa. Po otworzeniu skrzyni w 2068 roku materiały zostaną przejrzane, a następnie ówcześni mieszkańcy uzyskają możliwość dodania swoich informacji. Później całość zostanie ponownie zakopana.

Po odbiór teczek można zgłaszać się w Referacie Strategii Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Mrągowie, Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej w Centrum Kultury i Turystyki oraz Muzeum Warmii i Mazur w Ratuszu Miejskim. Opisaną teczkę z zawartością wraz z formularzem zgłoszenia teczki: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz kontaktowy nr telefonu, należy złożyć najpóźniej w terminie do 15 października br. bezpośrednio w Mrągowskim Centrum Informacji Turystycznej.

Co można złożyć w skrzyni?
Każdy z uczestników ma do dyspozycji papierową teczkę, więc wszystko co chcemy przekazać, powinno się w niej zmieścić.

W teczke mogą znaleźć się np. spisane wspomnienia, historie rodzinne. Można pisać ołówkiem, atramentem, długopisem lub wydrukować pismo w drukarce. Zapiski powinny być sporządzone na zwykłej kartce zeszytowej lub ksero - gramatura tzw. 80g/m2 lub większa. Kartki powinny być luźne, ponumerowane, spięte zszywaczami, zszyte lub spięte na biurowe zapinki.

Ale w Skrzyni Czasu możemy też umieścić zdjęcia, najlepiej gdyby były wywoływane przez fotografów lub wydrukowane na papierze fotograficznym (są najtrwalsze), ale mogą być również wydrukowane na zwykłych drukarkach. Powinno się je także odpowiednio opisać (rok, miejsce, itp.).

Jeśli ktoś chce może do teczki złożyć rysunki. Sugerowane techniki: ołówek, węgiel, farby różnego tyou (praca musi być sucha). Rysunek nie może być włożony w koszulkę foliową. Dozwolone są prace przestrzenne, ale bez użycia plasteliny (tłuszcz przenika, plastelina wietrzeje i kruszy się) czy różnych form gumy (kruszeje). Unikać należy także taśmy przeźroczystej przylepnej (po czasie rozkleja się).

Do teczek będzie można schować także niewielkie przedmioty np. metalowy przedmiot, zegarek (bez baterii), zabawkę (bez baterii) czy przedmioty plastikowe. Ograniczeniem są jedynie wymiary teczek formatu A4.

Czego nie można złożyć w skrzyni?
Do teczek nie włożymy:
- płynów, baterii, tłustych rzeczy, ciężkich rzeczy np. z kamienia, metalu o dużych gabarytach,
- dużych urządzeń elektrycznych i elektronicznych,
- nie można wkładać pism, papieru w koszulki foliowe (papier bez dostępu powietrza staje się przesuszony i kruchy, szybko ulega zniszczeniu)
- należy unikać flamastrów, długopisów żelowych (pismo znika),
- nośników CD, pendrivów, dysków twardych (może być kłopot z odczytaniem),
- należy unikać bibuły lub papierów cienkich (szybciej rozpadają się) chyba, że są to kalki kreślarskie czy techniczne,
- nie zaleca się klejenia obiektów (zwykły klej może się wykruszyć).

Źródło: UMM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages