Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

Wybory 2018: niewiadomą są już tylko zwycięzcy!

2018-10-06 11:00:00 (ost. akt: 2018-10-06 11:22:21)
Wiele już wiemy, ale nie wiemy najważnieszego - kto będzie nas reprezentował?

Wiele już wiemy, ale nie wiemy najważnieszego - kto będzie nas reprezentował?

Autor zdjęcia: Archiwum

Coraz mniej znaków zapytania dotyczących nadchodzących wyborów. Znane są już nazwiska kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych, zaś w poniedziałek rozlosowano numery list komitetów. Teraz czekamy już tylko na termin wyborów.

W ubiegłym tygodniu zamknięte zostały listy kandydatów na burmistrzów i wójtów. W Mrągowie o to najważniejsze stanowisko w Urzędzie Miasta będzie ubiegać się pięcioro kIandydatów. Oprócz obecnej burmistrz Otolii Siemieniec (Mrągowska Wspólnota Samorządowa) są to: Dominik Tarnowski (Uczciwy Samorząd - Niezależni), Stanisław Bułajewski (KWW Stanisława Bułajewskiego), Waldemar Cybul (Mrągowska Inicjatywa Społeczna) i Bogdan Moroz (Prawo i Sprawiedliwość). O fotel burmistrza w Mikołajkach obecny włodarz Piotr Jakubowski (z własnego komitetru) powalczy z aktualnym jeszcze przewodniczącym Rady Powiatu Jackiem Kiślukiem (KWW Teraz My).

Nie dla wszystkich druga tura
W trzech gminach naszego powiatu wyborcy zdecydują kto ma być wójtem a kto nie. W Pieckach o reelekcję ubiegać się będzie Agnieszka Kurczewska (własny komitet), a jej kontrkandydatami są Halina Domian (KWW Tak Dla Zmiany) i Piotr Domian (PiS). Z kolei wójt gminy Sorkwity Józef Maciejewski zmierzy się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Krzysztofem Kolczyńskim. Chyba najwięcej emocji budzi jednak wybór wójta gminy Mrągowo. Czy Jerzy Krasiński, który ma jeden z najdłuższych stażów na stanowisku wójta odeprze atak Piotra Piercewicza, aktualnego radnego? Wszystko okaże się już 21 października, bo przecież w gminach Sorkwity, Mikołajki i Mrągowo drugiej tury na pewno nie będzie.

W blokach po 15 mandatów do Rady Miejskiej w Mikołajkach szykuje się trzydziestu dwóch kandydatów z ośmiu komitetów. Najwięcej z list obu kandydatów na fotel burmistrza - trzynastu z komitetu obecnego wlodarza i dwóch mniej z listy J. Kiśluka.

Aż stu czterdziestu kandydatów z sześciu list wystartuje w walce o 21 mandatów do Rady Miejskiej w Mrągowie. Po dwadzieścia siedem osób liczą listy KWW Mragowska Wspólnota Samorządowa, KWW Uczciwy Samorząd - Niezależni, KWW Stanisława Bułajewskiego, Mrągowskiej Inicjatywy Społecznej i KWW Prawa i Sprawiedliwości, a pięciu kandydatów zgłosił KWW Stowarzyszenia Młodej Polskiej Emigracji „Inwestujemy w Mazury”.

O jednego kandydata mniej niż w mieście Mrągowo mamy na sześciu listach do Rady Powiatu Mrągowskiego. Tu po dwadzieścia pięć osób nominowały komitety Polskiego Stronnictwa Ludowego, KWW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska, Prawa i Sprawiedliwości, Mrągowskiej Wspólnoty Samorządowej oraz Międzygminnego Komitetu Wyborczego, zaś czternastu kandydatów wystawił też KWW Tak Dla Zmiany.

W gminach spokojniej
O piętnaście mandatów w Radzie Gminy Mrągowo obiegać się będzie 35 osób. Piętnastu kandydatów wystawił obecny wójt, a jego kontrkandydat o jednego kandydata mniej. Cztery osoby o zaufanie wyborców ubiegać się będzie z list Międzygminnego Komitetu Wyborczego, a po jednym kandydacie wystawiły też PSL i PiS.

Gmina Piecki też ma do „rozdania” piętnaście mandatów, o które zabiegać będzie 47. kandydatów. Wójt Agnieszka Kurczewska z ramienia swojego komitetu wystawiła w wyborach piętnaście osób, KWW Tak Dla Zmiany stawia na czternaście osób, a o jedną mniej zaproponował do rady komitet Prawa i Sprawiedliwości. Wyborczy skład uzupełnia piątka kandydatów startujących z ramienia PSL.
Najmniej osób do gminnej rady będzie się ubiegać w Sorkwitach. Tu po piętnaście mandatów powalczy trzydzieści jeden osób. Najwięcej przedstawicieli - piętnastkę - do Rady Gminy wystawił oczywiście wójt Maciejewski, a tylko jednego mniej jego kontrkandydat z PiS-u. Swoje własne komitety reprezentować będą Monika Adamelak i Monika Szymańska, a dwie osoby będą reprezentowały KWW Marii Gałązki.
W żadnej z gmin nie ma sytuacji, w której kandydat już teraz mógłby się afiszować mandatem. Wszystko rozstrzygnie się 21 października.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages