Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

W Kosewie uczczono setną rocznicę odzyskania niepodległości [GALERIA]

2018-10-03 15:34:58 (ost. akt: 2018-10-03 13:52:41)

Autor zdjęcia: Katarzyna Rapkowska

W Kosewie odbyły się obchody upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które na wniosek Romana Rapkowskiego patronatem objął Prezydent RP Andzej Duda.

Staraniem sołtysa wsi Kosewo, Rady Sołeckiej oraz proboszcza parafii Kosewo, a także wielu życzliwych ludzi, możliwe było, aby ta uroczystość miała tak podniosły charakter.

Na świętowanie w Kosewie składały się trzy elementy: msza święta, którą sprawowali zaproszeni księża pod przewodnictwem delegata księdza biskupa ks dr Jacka Uchana, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz uroczysta akademia w wykonaniu uczniów SP w Kosewie, która sprawiła, że nie jednemu z nas zakręciła się łezka w oku. Podniosłego charakteru całej uroczystości dodała oprawa w postaci pocztów sztandarowych KPP w Mrągowie, OSP Grabowo, OSP Wierzbowo oraz WKŁ Sokół.

Licznie przybyli zaproszeni goście, m.in. delegat wojewody warmińsko-mazurskiego Marcin Domian, który złożył gratulacje pomysłodawcy i głównemu organizatorowi tej uroczystości sołtysowi Romanowi Rapkowskiemu. Na wniosek sołtysa starosta mrągowski uhonorował naszych darczyńców okolicznościowymi medalami za pomoc i osobiste zaangażowanie w przygotowanie tej uroczystości.

Wśród wyróżnionych znaleźli się proboszcz Maciej Mackiewicz, Weronika i Jan Rapkowscy, Grażyna i Andrzej Hordziejewicz, Magdalena i Lech Piekut oraz Andrzej Majewski i Marek Wysocki.

- Dzisiejsza uroczystość obchodów stulecia odzyskania niepodległości to żywa lekcja historii. Naród, który nie dba o własną historię, przestaje istnieć, a jak mówił św. J.P II: „wolność nie jest dana nam raz na zawsze, trzeba o nią stale dbać, pielęgnować i walczyć". Odsłaniając tą pamiątkową tablicę, chcemy oddać hołd nie tylko tym, którzy zginęli za naszą ojczyznę, ale wskazać młodemu pokoleniu, właściwy kierunek budowania świadomości narodowej i historycznej - mówił sołtys Rapkowski podczas uroczystości.

Całość zakończył wspólny posiłek przygotowany przez organizatorów, gdzie wszyscy rozmawiali i długą chwilę dzielili się wrażeniami z uroczystości.

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Kosewo

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bieganos #2604505 | 37.47.*.* 17 paź 2018 20:36

    wszystko OK,....tylko ten orzeł......

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages