Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Znana europejska akcja w jednym z mrągowskich lokali

2018-10-14 18:57:39 (ost. akt: 2018-10-14 19:12:00)

Autor zdjęcia: archiwum organizatora

W sobotę 20 października już po raz piętnasty odbędzie się Europejska Noc bez Wypadku. Celem akcji jest ograniczenie wypadków spowodowanych przez alkohol. W Polsce promuje ją Krzysztof Hołowczyc. W Mrągowie akcja odbędzie się w restauracji Ceglana.

Aż 30 proc. Polaków przyznaje w badaniach, które zleciła firma AlcoSense, że mogła prowadzić samochód pod wpływem alkoholu. Część z ankietowanych kierowców robiła to świadomie, ale przeważająca większość mogła sobie w ogóle nie zdawać sprawy, że wciąż ma we krwi zbyt duże stężenie alkoholu. Tę niewiedzę fachowo nazywa się "nieświadomą nietrzeźwością". Nieświadoma nietrzeźwość to stan, w którym osoba czuje się w pełni trzeźwa, pomimo że stężenie alkoholu w jej organizmie przekracza określone w prawie limity dopuszczające prowadzenie pojazdów. Taka sytuacja występuje często, gdy kierowca jest przekonany, że "2-3 piwka spali po godzinie". Dlatego niezbędna jest edukacji komunikacyjna Polaków. Jednym z ważnych i skutecznych sposobów edukacyjnych są kampanie społeczne.

W najbliższą sobotę 20 października we wszystkich krajach Unii Europejskiej odbywać się będzie Europejska Noc bez Wypadku, której celem jest ograniczenie wypadków spowodowanych przez alkohol, w Polsce promuje ją Krzysztof Hołowczyc. XV jubileuszowa edycja realizowana będzie także w Mrągowie w restauracji Ceglana.

Podczas wieczoru wolontariusze będą namawiać kierowców bawiących się w klubach, aby wykazali się odpowiedzialnością i nie spożywali alkoholu, ażeby bezpiecznie odwieźć swoich znajomych. Uczestnicy kampanii, na znak przyłączenia się do akcji, założą niebieską opaskę-bransoletkę, która oznaczać będzie deklarację, iż osoby te nie będą piły alkoholu. W momencie opuszczania klubu osoby z opaskami będą miały możliwość przebadania się profesjonalnym alkomatem elektrochemicznym. Odpowiedzialni kierowcy zostaną nagrodzeni upominkami. Natomiast osoby, u których zostanie wykryty alkohol w wydychanym powietrzu, będą zachęcane do pozostawienia pojazdu i skorzystania z alternatywnej formy transportu.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oszacowała, że średni koszt wypadku drogowego w Polsce wynosi około miliona zł. Oznacza to, że na wypadki spowodowane przez pijanych kierowców w 2017 r. polski budżet - a zatem my wszyscy - wydał 1,7 mld zł. To połowa tego, ile w ubiegłym roku wydano na utrzymanie dróg krajowych i samorządowych w całej Polsce. A to tylko koszt wypadków - bez kosztów ofiar śmiertelnych i ciężko rannych.

Europejską Noc Bez Wypadku w Polsce organizuje Fundacja Krzyś i Fundacja Krzysztofa Hołowczyca Kierowca Bezpieczny.

organizator
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages