Magdalena Lewkowicz z Polinem za 2018 rok?

2018-11-10 18:00:00(ost. akt: 2018-11-10 16:59:09)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne ML

Magdalena Lewkowicz, jest jedną z siedmiu nominowanych do tegorocznej nagrody Polin 2018. Mrągowianka znana jest z działań, które mają na celu dbanie o pamięć o żydowskiej społeczności żyjącej kiedyś na terenie Warmii i Mazur.
Lewkowicz od lat podejmuje liczne inicjatywy w zakresie edukacji i wychowania młodych ludzi. Jest autorką projektów dotyczących przywracania pamięci w kraju i za granicą. Angażuje się w akcje porządkowania starych cmentarzy, jest inicjatorką wycieczek edukacyjnych i warsztatów dla uczniów. Ponadto realizuje przedsięwzięcia w szkole oraz środowisku lokalnym w zakresie edukacji o prawach człowieka, prawach zwierząt, tolerancji oraz historii współczesnej.

Magdalena Lewkowicz jest też autorką gry miejskiej zatytułowanej "Dom Rabina", która zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie "Pamięć dla przeszłości - Poszukiwanie i upamiętnianie śladów obecności Żydów w przestrzeni lokalnej". To z jej inicjatywy w tym roku odsłonięto tablicę upamiętniającą cmentarz żydowski w Mrągowie. Była wicestarosta powiatu mrągowskiego, obecnie radna Miasta Mrągowo. W 2018 roku znalazła się w dziesiątce plebiscytu kobiet sukcesu Warmii i Mazur.

— To wszystko co o mnie napisano to zasługa wielu ludzi, moich bliskich, wielu młodych ludzi, moich uczniów. To jest nominacja dla Was. Ja jestem tylko przewodnikiem. Dziękuję każdemu z osobna, kto razem ze mną w jakikolwiek sposób zasilił realizowane działania z zakresu otwartej edukacji — skomentowała swoją nominację Magdalena Lewkowicz.

Pani Magda jest jedną spośród siedmiu osób, które z grona 110 działaczy lokalnych z całej Polski wyłoniła kapituła konkursu. Nagroda Polin zostanie przyznana w tym roku już po raz czwarty. Od 2015 roku przyznaje ją Muzeum Historii Żydów Polskich Polin osobom, organizacjom lub instytucjom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Ogłoszenie laureata lub laureatki nastąpi 4 grudnia podczas uroczystej gali w Muzeum Polin.

W tegorocznej edycji konkursu kapituła pod przewodnictwem Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum i wiceprzewodniczącego Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, spośród kandydatów, zarówno osób prywatnych, jak i instytucji, wyłoniła siedmiu działaczy. Prócz M. Lewkowicz znaleźli się tym zacnym gronie: Dariusz Gajny, dr Kamila Klauzińska, Łukasz Parus, Dariusz Popiela, Katarzyna Winiarska oraz Tomasz Wiśniewski.

— Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie — mówi Dariusz Stola, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Łączna wysokość nagród pieniężnych w konkursie dla laureata i wyróżnionych w 2018 roku wynosi 30 tysięcy złotych. Pierwszym laureatem nagrody został Tomasz Pietrasiewicz, twórca i dyrektor Ośrodka ”Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie, który od 1998 r. realizuje szereg projektów edukacyjno-artystycznych poświęconych dziedzictwu lubelskich Żydów.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5