Piątek, 19 kwietnia 2019. Imieniny Alfa, Leonii, Tytusa

„Nie” dla przemocy wobec kobiet

2018-11-29 17:00:00 (ost. akt: 2018-11-29 17:26:22)

Autor zdjęcia: KPP Mrągowo

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Ta data inauguruję coroczną akcję „Biała Wstążka”, która odbywa się w związku z kampanią pod nazwą „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.

Biała Wstążka to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja rozpoczęła się 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a zakończy się 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka. Kampania została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn oskarżając swoje ofiary o to, że zabrały mu miejsce na uczelni. W wyniku odniesionych ran zmarło wtedy 14 kobiet.

Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później – w 1991 roku. Noszenie jej, szczególnie przez mężczyzn ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 roku pokrzywdzonych przemocą w rodzinie zostało ogółem 97 501 osób, z czego 71,15% stanowiły kobiety. Najczęściej przemocy wobec osób najbliższych dopuszczali się mężczyźni stanowiąc 92,7% ogólnej liczby sprawców.
Biała wstążka jest więc nie tylko deklaracją, ale również symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy w rodzinie.

Jedną z form pomocy jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. — W okresie od 1 stycznia do 31 października 2018 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie wypełnili 65 formularzy „Niebieska Karta-A" — informuje mł. asp. Dorota Kulig, rzecznik KPP w Mrągowie.

Osób wobec, których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie było 123, z tego 61, z nich stanowiły kobiety. — Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Nie czekaj aż będzie za późno, zgłoś się po pomoc! — przestrzega Dorota Kulig.

http://m.wm.pl/2017/12/orig/kampania-432603.jpg

Gdzie uzyskać pomoc?
W związku z kampanią 1 grudnia dyżury informacyjno-wspierające i interwencyjne w budynku Centrum Kultury u Turystyki w Mrągowie pełnić będą specjaliści. Od godz. 10.dyżur prawnika, od godz. 11. dyżur specjalisty prowadzącego grupę wsparcia dla ofiar przemocy domowej i udzielającego pomoc psychologiczną z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, zaś o 12. przyjmować będzie policjant z Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Mrągowie.

Tego samego dnia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Mrągowie w godz. 10-13 bezpłatnych porad i konsultacji udzielać będą prokurator, kurator sądowy, dzielnicowy, psycholog, prawnik i pracownik socjalny.


Na dyżury specjalistów w ramach kampanii edukacyjnej na temat przeciwdziałania przemocy w szkołach zaprasza także Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieckach.
Tam osoby dotknięte przemocą będą mogły liczyć na pomoc psychologa, członka GKPiRPA, radcy prawnego, dzielnicowego, członka Zespołu Interdyscyplinarnego oraz pracownika socjalnego.

(mks)Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages