Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Nie odśnieżasz dachu? Grozi ci mandat!

2019-01-18 15:00:00 (ost. akt: 2019-01-18 10:18:51)

W związku z opadami śniegu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania z nich lodowych sopli.

Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Przypomina o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. MSWiA ostrzega, że właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Przypominamy, że zalegający śnieg może być wielkim zagrożeniem dla życia i zdrowia. W 2006 roku to właśnie nadmiar śniegu spowodował zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W momencie katastrofy w budynku przebywało 700 osób. 65 z nich zginęło, a blisko 150 zostało rannych. Jeden metr kwadratowy śniegu o grubości 15 cm może ważyć 50 kg.

— Należy pamiętać, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych — poinformował rzecznik państwowej straży pożarnej Paweł Frątczak.

Dodatkowo administratorzy budynków o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m kw. mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mrągowiqanin #2666934 | 83.9.*.* 21 sty 2019 17:16

  śmiech na całą Plskę z tymi rozkazam odśnieżania dachów. Wszystkie budynki budowane za tak zwanej komuny nigdy nie potrzebowały odśnieżaniea ponieważ konstrukcje dachów były tak zaprojektowane jak wymagały normy i jak do dzisiat żaden z tych budynków nie ucierpiał z powodu nadmiaru śniegum a w tamtych czasach opsdy śniegu były kilkakrotnie obfitrze. A te dzisiejsz daszki jak ta hala z gołębiami , lidly, kauflandy i ui inne budowle postawione na wzór i z projektami zachodnimi mają wielki problem ze śniegiem. A to dlatego że w tamtych rejonach jak Włochy , Hiszpania, Portugalia Francja nie aja takich opadów dużych jak w Polsce, więc tam jako konstrukcja dachu wystarczą patyki i rozciągnięta folia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adrianna #2666547 | 83.9.*.* 20 sty 2019 21:32

  A czy szanowna pani starościna ruszy tyłek i wyda polecenia odśnieżenia dróg gminnych Szestno, Zyndaki, Kozłowo? Na tych drogach zalega lód od 2tygodni. Rusz się Babo w teren trochę. A może już pieniedzy nie ma?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages